Opisz w jaki sposób przeprowadzić resustytację krążeniowo oddechową u osoby w wieku 16 lat

Odpowiedź :

Resuscytację krążeniowo oddechową u osoby w wieku 16 lat wykonuje się tak samo jak w przypadku osoby dorosłej.

Przed wykonaniem resuscytacji krążeniowo oddechowej należy się upewnić czy jej wykonanie jest bezpieczne, a następnie sprawdzić stan poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany nie reaguje należy przystąpić do dalszych czynności.

Na samym początku zapewniamy drożność dróg oddechowych poprzez delikatne odchylenie głowy poszkodowanego do tył i pochylenie policzkiem ku ust by sprawdzić oddech. Przez 10 sekund obserwujemy czy pojawia się ruch klatki piersiowej, słyszymy dźwięk nabierania/wypuszczania powietrza i czy czujemy oddech poszkodowanego na swoim policzku.

Jeżeli poszkodowany nie oddycha to natychmiast przystępujemy do RKO.

By wykonać resuscytację krążeniowo oddechową należy uklęknąć przy poszkodowanym, położyć dłonie na środku klatki piersiowej i z wyprostowanymi ramionami wykonujemy uciśnięcia klatki piersiowej. Trzeba pamiętać, że uciśnięcia klatki piersiowej należy wykonać na głębokość 5-6 cm, a ich częstotliwość powinna wynosić 100-120 na minutę.

Oddechy ratownicze nie są obowiązkowe, ale osoba, która zamierza je stosować powinna pamiętać o tym, że należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze i kontynuować to naprzemiennie w stosunku 30:2.

Resuscytację krążeniowo-oddechową należy prowadzić do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, którzy przejmą opiekę nad poszkodowanym lub aż poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać.