Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
Osmoza to przenikanie wody z roztworu hipotonicznego do roztworu hipertonicznego, czyli zgodnie z gradientem stężeń.
Komórka eukariotyczna w roztworze hipotonicznym pęka w wyniku przenikania do jej wnętrza zbyt dużej ilości wody, a w roztworze hipertonicznym kurczy i ostatecznie rozpada się w wyniku osmotycznego oddawania wody do otoczenia.
Komórka roślinna w roztworze hipertonicznym oddaje osmotycznie wodę do otoczenia i zachodzi w niej zjawisko plazmolizy, czyli odklejania protoplastu od ściany komórkowej. Z kolei w roztworze hipotonicznym komórka nie pęka, ze względu na obecność sztywnej ściany komórkowej, co powoduje zjawisko deplazmolizy.
U komórek eukariotycznych zjawisko osmozy możemy zaobserwować w erytrocytach które łatwo pękają w roztworze hipotonicznym.
W zimę z drzewa gromadzą swoją wodę i sole mineralne pod ziemią, więc jeśli wysypiemy tam sól, to woda zacznie osmotycznie przenikać do tego miejsca w którym ta sól została rozsypana i drzewko zacznie umierać.
2.
a) pb: Czy wysypana przy drzewie sól w zimę powoduje jego obumieranie?
b) h: Wysypana przy drzewie sól podczas zimy powoduje jego obumieranie
c) Potrzebna będzie: sól kuchenna, zasadzone drzewo
Próba badawcza:
Drzewo w okresie zimowym pod którym została wysypana sól kuchenna
Próba kontrolna:
Drzewo w okresie zimowym pod którym została rozlana woda
Wynik doświadczenia: Drzewo pod którym została wysypana sól zaczęło oddawać osmotycznie wodę do środowiska o wyższym stężeniu, w efekcie czego drzewko zaczęło obumierać.
d) Wniosek: Wysypana przy drzewie sól podczas zimy powoduje jego obumieranie.
PS: Powiedz nauczycielce że jest jakaś porąbana jak każe wam robić takie trudne zadania. Współczuje :(