zrobi ktoś dla mnie notatkę z historii DZIEJE STAROŻYTNEGO RZYMU III (czytelnie, myślniki, punkty, do wydrukowania)
1) republika rzymska
2) podboje Rzymu
3) Początki cesarstwa rzymskiego
4) Imperium Rzymskie
5) Osiągnięcia Rzymian
6) Narodziny chrześcijaństwa
7) Upadek cesarsta rzymskiego

Błagam na szybko!!!! daje 50 punktów ​


Odpowiedź :

• Republika Rzymska - okres trwający od V wieku p.n.e do I wieku n.e. Trwał on od momentu upadku królestwa Rzymskiego aż do I wieku n.e.

Tworzyli ją:

- zgromadzenie ludowe

- urzędnicy

- senat

• Rzym jest znany z wielu podbojów, które pozwoliły na stworzenie państwa o ogromnym terytorium obejmującym cały obszar śródziemnomorski, część wysp brytyjskich, Azji oraz Bliskiego Wschodu. Pozwoliły na to świetne znajomości taktyczne ówczesnych dowódców oraz doskonale wyposażona u wyszkolona armia.

• Za rok, w którym Rzym stał się cesarstwem, przyjmuje się rok 27 n.e, kiedy to Oktawian August został uznany za Augusta (wywyższonego przez bogów). Wydarzenie te zakończyło okres, w którym Rzym był republiką, a zapoczątkowało czasy Cesarstwa Rzymskiego.

• Imperium Rzymskie, rozwijające się od III wieku p.n.e. do V n.e. było jednym z niewielu w dziejach starożytnych, które objęło swym panowaniem tak ogromny obszar. Jest też czasem z tego powodu nazywane państwem światowym.

• Osiągnięcia Rzymian można by wymieniać bardzo długo, jednak skupmy się na tych najważniejszych.

Rzymianie wynaleźli beton, który pozwalał im na budowanie w o wiele bardziej efektywny sposób. Rzymscy inżynierowie stworzyli też system doprowadzania wody do miast - jego najważniejszą częścią były Akwedukty. Rzymianie wynaleźli również wiele fenomenalnych taktyk bojowych - jako przykład można podać formację "żółw". Bardzo dobrze chroniła ona żołnierzy przed strzałami oraz pociskami wroga.

• Za początki chrześcijaństwa uznaje się I wiek n.e. Podbito wtedy Palestynę, a zamieszkujących tamte tereny Żydów włączono do Cesarstwa Rzymskiego.

W odróżnieniu od innych ludów starożytnych, które czciły wielu bogów, Żydzi wierzyli w jednego Boga – Jahwe. Według ich religii Jahwe stworzył niebo i ziemię, a za pośrednictwem Mojżesza zawarł z nimi – narodem wybranym – przymierze.

Represjonowani najpierw Żydzi nie mogli swobodnie wyznawać swojej religii, jednak wydany w późniejszych latach Edykt Mediolański stanowił wolność wyznania, co dla żydów i powiększającej się w znacznym tempie populacji chrześcijan było bardzo dobrą wiadomością. Ostatecznie Chrześcijaństwo stało się jedyną akceptowaną religią w Cesarstwie.

• W III wieku naszej ery w Cesarstwie Rzymskim sytuacja zaczęła się pogarszać. W kraju dochodziło do licznych wojen domowych i uzurpacji. Gospodarka pogrążyła się chaosie, a ludność wyniszczały epidemie. Armia rzymska nie przypominała już wojska czasów wczesnego pryncypatu.

W Cesarstwie Rzymskim doszło do rozłamu. W jego efekcie kraj został podzielony na dwie części - Cesarstwo Zachodniorzymskie ze stolicą w Rzymie oraz Cesarstwo Wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu.

Cesarstwo Zachodniorzymskie upadło już w 476 roku n.e, natomiast Cesarstwo Wschodniorzymskie utrzymało się jeszcze około tysiąca lat. Definitywny koniec Cesarstwa Rzymskiego nastąpił 29 maja 1453 roku.