Odpowiedź :
• Republika Rzymska - okres trwający od V wieku p.n.e do I wieku n.e. Trwał on od momentu upadku królestwa Rzymskiego aż do I wieku n.e.
Tworzyli ją:
- zgromadzenie ludowe
- urzędnicy
- senat
• Rzym jest znany z wielu podbojów, które pozwoliły na stworzenie państwa o ogromnym terytorium obejmującym cały obszar śródziemnomorski, część wysp brytyjskich, Azji oraz Bliskiego Wschodu. Pozwoliły na to świetne znajomości taktyczne ówczesnych dowódców oraz doskonale wyposażona u wyszkolona armia.
• Za rok, w którym Rzym stał się cesarstwem, przyjmuje się rok 27 n.e, kiedy to Oktawian August został uznany za Augusta (wywyższonego przez bogów). Wydarzenie te zakończyło okres, w którym Rzym był republiką, a zapoczątkowało czasy Cesarstwa Rzymskiego.
• Imperium Rzymskie, rozwijające się od III wieku p.n.e. do V n.e. było jednym z niewielu w dziejach starożytnych, które objęło swym panowaniem tak ogromny obszar. Jest też czasem z tego powodu nazywane państwem światowym.
• Osiągnięcia Rzymian można by wymieniać bardzo długo, jednak skupmy się na tych najważniejszych.
Rzymianie wynaleźli beton, który pozwalał im na budowanie w o wiele bardziej efektywny sposób. Rzymscy inżynierowie stworzyli też system doprowadzania wody do miast - jego najważniejszą częścią były Akwedukty. Rzymianie wynaleźli również wiele fenomenalnych taktyk bojowych - jako przykład można podać formację "żółw". Bardzo dobrze chroniła ona żołnierzy przed strzałami oraz pociskami wroga.
• Za początki chrześcijaństwa uznaje się I wiek n.e. Podbito wtedy Palestynę, a zamieszkujących tamte tereny Żydów włączono do Cesarstwa Rzymskiego.
W odróżnieniu od innych ludów starożytnych, które czciły wielu bogów, Żydzi wierzyli w jednego Boga – Jahwe. Według ich religii Jahwe stworzył niebo i ziemię, a za pośrednictwem Mojżesza zawarł z nimi – narodem wybranym – przymierze.
Represjonowani najpierw Żydzi nie mogli swobodnie wyznawać swojej religii, jednak wydany w późniejszych latach Edykt Mediolański stanowił wolność wyznania, co dla żydów i powiększającej się w znacznym tempie populacji chrześcijan było bardzo dobrą wiadomością. Ostatecznie Chrześcijaństwo stało się jedyną akceptowaną religią w Cesarstwie.
• W III wieku naszej ery w Cesarstwie Rzymskim sytuacja zaczęła się pogarszać. W kraju dochodziło do licznych wojen domowych i uzurpacji. Gospodarka pogrążyła się chaosie, a ludność wyniszczały epidemie. Armia rzymska nie przypominała już wojska czasów wczesnego pryncypatu.
W Cesarstwie Rzymskim doszło do rozłamu. W jego efekcie kraj został podzielony na dwie części - Cesarstwo Zachodniorzymskie ze stolicą w Rzymie oraz Cesarstwo Wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu.
Cesarstwo Zachodniorzymskie upadło już w 476 roku n.e, natomiast Cesarstwo Wschodniorzymskie utrzymało się jeszcze około tysiąca lat. Definitywny koniec Cesarstwa Rzymskiego nastąpił 29 maja 1453 roku.