Odpowiedź :
1. Zasiadanie do stołu według wieku i sprawowanego urzędy oraz płeć. Młodzieńcy mieli obowiązek usługiwać paniom. Obowiązywała również kolejność gości podczas spaceru. Na początku szły małe dzieci z dozorcą, następnie Sędzia z Podkomorzyną, później kolejno: Podkomorzy z rodziną, panny i w odstępie od nich młodzież.
2. Uroczyste zaręczyny podczas których Tadeusz i Zosia nie zasiadali przy stole, ale częstowali gości. Podawano tylko polskie potrawy, staropolskim zwyczajem wnoszono wiwaty i bawiono się przy wiejskiej muzyce. Tańczono poloneza.
3. Grzybobranie - zakładano odpowiednie stroje (płócienne opończe, słomiane kapelusze)
4. Zajazdy- siłowe rozstrzyganie sporów szlachecko-magnackich. Woźny zanosił zapowiedź zajazdu i ogłaszał zajęcie ziemi przez organizatora zajazdu.
5. Polowania - mogli w nim brać udział tylko mężczyźni. Polowano tylko na grubego zwierza (niedźwiedzie, dziki), inne zwierzęta bez kłów (zające) oddawano służbie. Po polowaniu raczono się bigosem.
6. O wydaniu córki za mąż decydowała głowa rodu. Wybierano kandydata o odpowiednim statusie majątkowym, Stolnik nie zgodził się na małżeństwo córki z Jackiem Soplicą ponieważ był zubożałym szlachcicem
7. Zażywanie tabaki - w czasie spotkań częstowano się tabaką. Gdy ktoś chciał zabrać głos dzwonił w nią, co było znaczącym gestem.
8. Nadzorowanie prac w majątku przez gospodarza - Sędzia był doskonałym, dobrze zorganizowanym gospodarzem, dlatego w w jego domu ,,dostatek mieszkał i porządek”.
9. Czarna polewka - podawano ją kawalerowi w odmowie oddania mu ręki córki.
10. Zwyczaj parzenia kawy - kawę parzyła kawiarka, z najlepszego gatunku kawy. Podawano ją ze śmietanką.