Odpowiedź :
a)
Przykładowe rozwiązanie:
Fragmenty z:
elementami charakterystycznymi dla reportażu:
"Wydobywa się znowu na Marszałkowską. Kiedy ma wspiąć się przez opuszczoną barykadę, przechodzi przez nią z przeciwnej strony silny patrol niemiecki. Widać, że to żołnierz frontowy dopiero sprowadzony. Twarze wychudłe w hełmach podpiętych rzemieniami. Stężałe oczy odbijają martwą grozę miasta. Idą jak we śnie."
narratorem wszechwiedzącym:
"Potyka się o róg piwnicy. W świetle ręcznej latarki widzi rozwaloną skrzynię z papierami. Sięga ręką w głąb popisanych kart, albumów i czuje jakiś twardy przedmiot. Pudełko. Gdzieś kiedyś sama kryła, schowała, zaprzepaściła je - najgłębiej. Wyszarpuje zameczek. Na białym atłasie złoty medalik. I pożółkła karta, którą Stasiek zapisał, zanim sam poległ, odsyłając pamiątki po poległym bracie."
narratorem ujawniającym swoje oceny i komentarze:
"Dopiero na placyku, na którym zbiegło się pięć ulic, zastali patrol. Broń była ustawiona w kozły. Młody, jak z igły, oficerek o aroganckiej ubranej w monokl twarzy począł besztać tłumacza przez polnische Sweinhunde. Przeszła więc pośpiesznie skwerek, stając przy besztanym biedaku. Opięty w hitlerowski mundur kabotyn postanowił zagrać gentlemana (...)."
b)
Retrospekcja służy wprowadzeniu do akcji wydarzeń, które rozgrywały się przed fabułą utworu. Dzięki temu odbiorca może wyobrazić sobie i lepiej zrozumieć okoliczności jakichś wydarzeń bądź motywację i zachowanie danego bohatera.
c)
Opis domu rozpoczyna się od słów: "W deszczowy ranek pierwszego sierpnia, zasunięte w peleryny, wychodziły wraz z Krysią przez te dębowe drzwi wejściowe, które leżą wyłamane."
We fragmencie tym pojawiają się następujące środki stylistyczne. Przykładowe rozwiązanie:
metafory: "Żegnały dom, który ochraniał je murem ogrodu od streif, ostrzegał przed niebezpiecznym skrzypieniem furty, ogrzewał zmarzłe serca i dusze ogniem na kominku."
ożywienie: "Dom czekał już powrotu bliskich ze świata."
epitety: "najukochańszy", "najwłaśniejszy", "różnokolorowymi"
wyliczenia: "Rękopisy starannie ułożone w skrzynkach, listy w teczkach, książki na półkach, bielizna w szafach."
Dzięki wykorzystanym środkom stylistycznym dom jawi się jako miejsce przytulne, bliskie mieszkającym tam ludziom, oaza spokoju, do której człowiek powraca, aby odpocząć i zregenerować siły.
d)
Łacińska sentencja znajduje się na końcu tekstu. Stanowi ona doskonałe podsumowanie fragmentu. Osoby, które zginęły podczas wojny tak naprawdę żyją nadal we wnętrzach bliskich im osób. Zostaną także na zawsze zapisani w historii.