Odpowiedź :
Odpowiedź:
W naturze siarka występuje wraz paliwami kopalnymi węglem ,gazem ziemnym i ropą naftową. Dopiero jej łączenie się z tlenem daje tlenek siarki.
Podczas erupcji wulkanów do atmosfery dostają się tony gazów wulkanicznych w których znajdują się również siarka i azot.Azot występuje też w litosferze w solach mineralnych. Również podczas wyładowań elektrycznych podczas burzy pojawiają się te pierwiastki,które w połączeniu z tlenem atmosferycznym dają odpowiednie tlenki.
SO2 i NO2 pochodzące od ludzi jest dużym problemem. Wpływa na to rozwój przemysłów głównie chemicznego ,metalurgicznego i przeróbki ropy naftowej. Spalanie paliw kopalnych przez elektrownie i zakłady przemysłowe powoduje dostawanie się do atmosfery dużych ilości SO2.
Z produktów przeróbki ropy naftowej głównie benzyn i olejów napędowych korzystają samochody , samoloty i wszelkie inne pojady mechaniczne a wynikiem spalania jest przedostawanie się do atmosfery tlenków azotu.
Tlenki te w połączeniu z zawartą w powietrzu pod różnymi postaciami wodą - parą wodną ,mgłą,opadami atmosferycznymi-- dają kwaśne deszcze,które spadają na ziemię degradując środowisko naturalne.