pliss szybko za dobra odp daje najjjj​

Pliss Szybko Za Dobra Odp Daje Najjjj class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadanie 7

W czasie ewakuacji, postaraj się zachować opanowanie i spokój. Należy poruszać się szybko, ale nie biegać ani wyprzedzać innych – takie postępowanie może tylko utrudnić ewakuację i bezpieczne wydostanie się wszystkich osób. Aby nie powstał niepotrzebny chaos, trzeba bezwzględnie podporządkować się osobie kierującej akcją. Najczęściej jest to kierownik lub inna osoba wyznaczona przez pracodawcę.

Jeśli zauważysz pożar, w pierwszej kolejności powinieneś zaalarmować wszystkich, którzy znajdują się w strefie zagrożenia, a także zadzwonić na numer ratunkowy. Obecnie w wielu nowoczesnych budynkach są Systemy Sygnalizacji Pożaru (SAP), z których sygnał przekazywany jest do Państwowej Straży Pożarnej. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku upewnienia się, czy służby otrzymały informację i są już w drodze. Po włączeniu alarmu, rozpoczynamy ewakuację.

Jeśli słyszysz alarm, niezwłocznie udaj się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Drogę wskażą Ci zielone piktogramy, które są rozmieszczone wzdłuż dróg ewakuacyjnych. Podczas ewakuacji nie używamy wind! Mogą się one zapalić i zatrzymać, a ponadto rozprzestrzeniać ogień do innych części budynków. Powinieneś zatem korzystać ze schodów. Drogi oraz wyjście ewakuacyjne nie mogą być niczym zastawione, z tego względu, aby pracownik w pośpiechu nie potykał się o niepotrzebne przedmioty. Pamiętaj o tym, aby poruszać się wzdłuż ścian - dzięki czemu nie stracisz orientacji. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniach silnie zadymionych, staraj się poruszać z głową jak najniżej, najlepiej, aby znajdowała się ona około metr nad podłogą. Zabezpiecz również swoje drogi oddechowe (najlepiej przy użyciu wilgotnego materiału). Po wyjściu z budynku udaj się na miejsce zbiórki i upewnij się, że każdy zdołał się wydostać na zewnątrz.

Zadanie 8

Powinni zabrać ze sobą niezbędne dokumenty, posiadane środki ochrony przed skażeniami, rzeczy osobiste, podręczną apteczkę oraz żywność na trzy dni. Bagaż powinien być spakowany w sposób umożliwiający łatwe jego przenoszenie. Ogólna waga bagażu nie powinna przekraczać 20 kg na osobę dorosłą. Opuszczane mieszkania należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez wyłączenie gazu, światła, wygaszenie pieców, dokładne zamknięcie drzwi i okien itp. Wskazane jest pozostawienie osobom zabezpieczającym domy i mieszkania adresów pobytu w planowanych rejonach rozmieszczenia po ewakuacji. Po takim przygotowaniu należy udać się do wyznaczonych miejsc rozmieszczenia zespołów zbiórek i ewidencyjno-informacyjnych. Rodzice (opiekunowie) powinni włożyć do kieszeni dzieci kartkę papieru z informacją nt. imienia i nazwiska dziecka, rodziców oraz adresu zamieszkania, tel. kontaktowy, (w miarę możliwości informację nt. grupy krwi i ewentualnych przewlekłego schorzenia). Osoby opuszczające rejony zagrożone własnymi środkami transportu udają się bezpośrednio do miejsc zakwaterowania.

Zadanie 9

Podręczny sprzęt gaśniczy – jest przeznaczony do gaszenia pożarów w zarodku, w pierwszej fazie jego powstania. Głównymi cechami podręcznego sprzętu gaśniczego jest mały ciężar oraz prostota w użyciu, co powoduje możność użycia przez osoby dorosłe bez specjalistycznego przeszkolenia (sposób użycia jest przedstawiony na etykietach sprzętu). Do tej grupy zaliczamy:

hydronetki - małe ogniska

gaśnice - palący przedmiot

koce gaśnicze - okryć palącą się odzież na człowieku

małe agregaty gaśnicze - trochę większe ogniska

sita kominowe - pożar sadzy w kominach  

hydranty wewnętrzne - pożary pomieszczeń  

kule gaśnicze - wrzucają w źródło ognia

wąż pożarniczy - pożar pomieszczenia

Zadanie 10

słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych jak najdłużej pozostań poza zasięgiem wód powodziowych i zatorów lodowych nie wracaj do domu, dopóki władze nie ogłoszą, że jest to bezpieczne oraz nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji i usunięte odpady sprawdź fundamenty Twego domu czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń, a w przypadku wątpliwości zgłoś to do nadzoru budowlanego, władz samorządowych i do ubezpieczyciela upewnij się, że budynek nie grozi zawaleniem - sprawdź ściany, podłogi, okna i drzwi, uważaj na poluzowane tynki i sufity.