Odpowiedź :
Każdy z nas wielokrotnie w swym życiu dokonuje jakiegoś wyboru. Czasem jest on trudny, niezwykle ważny, decydujący o naszej postawie życiowej, a także odpowiedzialności moralnej za własne czyny, mające wpływ na los innych.
Człowiek stale dokonuje wyborów w życiu, ich skutkiem mogą być chwile zwątpienia ale i satysfakcji z odniesionego sukcesu, choć bywa, że skutki decyzji są tragiczne.
Profesor, o którym mowa we fragmencie „Zdążyć przed Panem Bogiem“ musi podejmować trudne decyzje w związku z wykonywaniem zawodu kardiochirurga. Dokonuje on eksperymentalnych zabiegów na sercu, aby ratować chorych w stanie zawału. Wybierając zawód lekarza wiedział, że konsekwencją tego wyboru, będzie właśnie konieczność podejmowania często dramatycznych decyzji, na przykład dotyczących sposobu leczenia pacjentów, czemu towarzyszy lęk o efekt operacji, odpowiedzialność za los pacjenta. Konsekwencją wyboru sposobu leczenia jest również konieczność zmierzenia się z opinią publiczną. Profesor w trudnych chwilach wyboru sam musi zdecydować jak postąpić i zawsze czuje lęk, że pacjent umrze, choć wie „wszyscy wiedzą - że bez operacji umrze i tak, to pewne. Więc czego się boi? Boi się, że koledzy powiedzą: ON EKSPERYMENTUJE NA CZŁOWIEKU. A to jest najgorsze oskarżenie ze wszystkich, jakie mogą paść. (…)“
Przed każda decyzją towarzysza mu strach i rozterki jednak podejmuje ryzyko, a świadomość ocalenia kolejnego życia ludzkiego staje się źródłem satysfakcji, uznanie i sława są wynagrodzeniem rozterek.
Z konsekwencjami wyboru musi zmierzyć się również Antygona, tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa. Gdy dowiaduje się, że uznany za zdrajcę Polinejkes, po śmierci nie zostanie pochowany z rozkazu króla, decyduje się złamać zakaz. Antygona, jako siostra ma obowiązek pogrzebać brata, gdyż tak nakazuje prawo boskie. Przeciwstawia się Kreonowi, grzebie brata uznając wyższość prawa boskiego nad ludzkim. Wykazuje się odwagą i godnością, podejmuje decyzję, której konsekwencją jest śmierć.
Kolejną bohaterką, której decyzje wpływają na los jej i innych jest Balladyna, bohaterka dramatu J. Słowackiego. Świadomie zamordowała siostrę dla osiągnięcia konkretnego celu, a mianowicie władzy. Chęć zostania panią na zamku Kirkora, sprawiła, że traktowała siostrę jak rywalkę, której musiała się pozbyć. Jedna zbrodnia pociągnęła za sobą szereg kolejnych.
Zbrodniarka poniosła karę za swoje czyny. Zgodnie z tradycją jako królowa prowadząc sądy w konsekwencji wydała sama na siebie trzy wyroki śmierci. Po wydaniu ostatniego zginęła rażona piorunem.
Dokonywanie wyborów jest jedną z trudniejszych rzeczy w życiu. Każda, nawet najmniejsza decyzja, ma swoje konsekwencje. Miejsce, w którym jesteśmy tu i teraz, co osiągnęliśmy czy straciliśmy, na czyj los wpłynęliśmy, jest sumą decyzji, jakie podjęliśmy, tych dobrych i tych złych.