Plis potrzebuje na dzisiaj daje najwięcej ile mam

Plis Potrzebuje Na Dzisiaj Daje Najwięcej Ile Mam class=
Plis Potrzebuje Na Dzisiaj Daje Najwięcej Ile Mam class=
Plis Potrzebuje Na Dzisiaj Daje Najwięcej Ile Mam class=
Plis Potrzebuje Na Dzisiaj Daje Najwięcej Ile Mam class=
Plis Potrzebuje Na Dzisiaj Daje Najwięcej Ile Mam class=

Odpowiedź :

Zadanie 1

Pozytywne

dla rozwiązania a) - okazanie zaborcy, iż naród polski istnieje i się nie podda. Podtrzymanie bądź ożywienie narodowego, patriotycznego ducha w rusyfikowanym narodzie. (za przykład możemy wziąśc Marcina Borowicza z ,,Syzyfowe Prace" w którym polskość obudziła się po usłyszeniu utworu ,,Reduta Ordona")

dla rozwiązania b) - nikomu nie dzieje się fizyczna krzywda, nikt nie ponosi konsekwencji za bunt (bo go nie było), brak strat materialnych

dla rozwiązania c) - podobnie jak w punkcie b) nikomu nie dzieje się fizyczna krzywda, brak jest strat materialnych, polepszenie się stosunków między zaborcami a okupowanymi (zniesienie niektórych restrykcji ze stron rządzących, mniej wrogości między obiema stronami (np. byłoby mniej sytuacji nadużyć ze strony żandarmerii rosyjskiej w stosunku do Polaków tylko za to, ze są Polakami)

Negatywne

dla rozwiązana a) - straty w ludziach dla obu stron. straty materialne, głównie obszaru na którym odbywało się powstanie i głównie dla strony która się buntowała.

dla rozwiązania b) pokazywanie zaborcy, iż ma nad nimi swego rodzaju kontrolę - że nawet jeśli mamy inne zdanie, boimy się je przedstawić, walczyć o nie. okazujemy w ten sposób strach. może to również skutkować zmniejszeniem się szacunku zaborcy do okupowanego.

dla rozwiązania c) wiąże się to z praktycznym przyzwoleniem na rusyfikację, co skutkuje zatraceniem się poczucia narodowościowego Polaków na terenie zaboru Rosyjskiego. krótko - powolne wynarodowienie się i całkowite podporządkowanie carskiej Rosji

Zadanie 2

wybuch powstania

Sama Noc Listopadowa miała miejsce w nocy z 29 na 30 listopada w Warszawie. Za początek można uznać godzinę 18 pierwszego z tych dni. Wtedy to też podporucznik Piotr Wysocki wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty, przerwał lekcje, wygłaszając patriotyczną przemowę. Po tym z klasy wyciągnął z budynku 18 innych spiskowców. Po dojściu na miejsce zbiórki, rozpoczęła się pierwsza bitwa powstania listopadowego -  Atak na Belweder - rezydencję wielkiego księcia konstantego, przywódcy armi Królestwa Polskiego. Księciowi jednak udało się ukryć, dzięki czemu przeżył atak. Wtedy też Powstańcy ze znaczącą pomocą ludności Warszawy zdobyli Arsenał.

Już następnego dnia Powstańcom udało się przejąć całkowite panowanie w stolicy. Wielki Książę Konstanty wraz z garstką wiernych mu wojsk wycofał się z miasta.

Powołanie rządu tymczasowego

został utworzony 3 grudnia 1830. Wodzem Naczelnym został generał Józef Chłopicki, a prezesem książe Adam Jerzy Czartoryski. Powstał na wskutek rozwiązania Rady Administracyjnej, która rowiązana została z powodu sprzeciwów konserwatystów na jej przywolenie na wejście w swój skład członków Towarzystwa Patriotycznego - antyrosyjskiej organizacji. 5 grudnia Chłopicki ogłosił się dyktatorem powstania.

Dowódcy powstania

dyktatorzy: Generał Józef Chłopicki

inni:

-generał Ignacy Prądzyński - naczelny wódz powstania w dniach 16-19 sierpnia 1831

-generał Michał Gedeon Radziwiłł - naczelny wódz powstania w dniach 20 stycznia - 26 luty 1831

-generał Jan Nepomucen Umiński - jednodniowy naczelny wódz powstania ( 23 września 1831)

-generał Maciej Rybiński - ostatni naczelny wódz powstania

-książę Adam Jerzy Czartoryski - prezes Rządu Tymczasowego

-Maurycy Mochnacki - kierownik Towarzystwa Patriotycznego

-podporucznik Piotr Wysocki - pomysłodawca ataku na Belweder

Bitwy Powstania

- Atak na Belweder 29 listopada 1830 (wygrana Polaków)

- Bitwa pod Stoczkiem 14 luty 1831 (wygrana Polaków)

- Bitwa o Olszynkę Grochowską 25 luty 1831 (nierozstrzygnięta)

- Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 (wygrana Rosjan)

- Szturm Rosjan na Warszawę 6-7 września 1831

- Upadek Zamościa 21 października 1831 (wygrana Rosjan, koniec powstania)

Rosyjscy Generałowie

Iwan Dybicz Zabałkański - fełdmarszałek, dówdca wojsk rosyjskich podczas powstania

Iwan Paskiewicz - wódz naczelny wojsk Imperium Rosyjskiego. Zasłynął z okrucieństwa na Litwie, po powstaniu, za przyspieszenie jego zakończenia, został mianowany księciem warszawskim.

Zadanie 3

polityczne: Królestwo Polskie utraciło autonomię, konstytucję, sejm, wojsko. Wszyscy żołnierze Polscy którzy nie zdążyli udać się na emigrację zostali wcielieni do wojska Rosyjskiego, i wysłani na służbę na Syberię i Kaukaz. Represjami również zostały objęte różnego rodzaju i stopnia szkoły na tym terenie. W samej Warszawie została wybudowana cytadelę - znajdowało się tam więzienie polityczne, w którym często dochodziło do tortur i wyroków śmierci

gospodarcze i społeczne:

Powstańcy listopadowi dotknięci zostali ukarani, w postaci więzienia, katorgi bądź zesłania. Skonfiskowano również ich majątki. Wiele polskich rodzin zostaje przesiedlonych, majątki ziemskie są im odebrane. Szkoły katolickie na rzecz cerkwi prawosławnej są zamykane, a w życie wchodzi rosyjski kodeks prawny

Jakby Pani* pytała, skąd wziął*ś te informacje to źródła:

Wikipedia

Ściąga . p l

tyflomapy . p l