Odpowiedź :
Odpowiedź:
Crossing-over to proces polegając na wymianie materiału genetycznego między chromosomami homologicznymi. Prowadzi do rekombinacji genetycznej. Dzięki niemu wśród potomstwa nie pojawiają się jednakowe osobniki.
Do crossing-over dochodzi w profazie I mejozy. Pomiędzy chromatydami pojawiają się połączenia zwane chiazmami, które następnie ulegają rozerwaniu w taki sposób, że dochodzi do wzajemnej wymiany odcinków. Częstość crossing-over jest zależna od odległości pomiędzy genami w chromosomie. Im bliżej siebie geny są położone tym silniej są sprzężone i mniejsza jest szansa na rodzielenie ich pomiędzy dwa różne chromosomy homologiczne. Jeżeli już wystąpi zjawisko crossing-over w konkretnym miejscu chromosomu, to jednocześnie szansa na zajscie kolejnego procesu w pobliżu tego miejsca jest zmniejszona. Jednostką używaną do określenia prawdopodobieństwa z jakim zajdzie porces crossing-over pomiędzi dwoma genami jest centymorgan, cM określany także jako jednostka mapowa.
Zanim dojdzie do połączenia nukleotydów jednej nici DNA z drugą, chromosomy homologiczne ustawiają się równolegle do siebie i dochodzi do przecięcia nici w kilku miejscach. Dzieje się tak aby fragmenty homologiczne jednej nici mogły połączyć się z fragmentem drugiej nici krzyżowo.