Odpowiedź :
Odpowiedź:
A) Konstytucja Nihil novi, uchwalona w 1505 roku. Poważnie ograniczała kompetencje prawodawcze monarchy I Rzeczypospolitej, unieważniała przywilej mielnicki i w znaczny sposób umacniała pozycję szlacheckiej izby poselskiej. Konstytucja gwarantowała, zapewniała także tolerancje religijną.
B) Konfederacja warszawska, uchwalona w 28.01.1573 roku. Zapewniała swobodę wyznania szlachcie w Rzeczypospolitej a król musiał być zobowiązany wobec szlachty do zagwarantowania jej oraz mieszczaństwu wolność wyznania luterańskiego zabezpieczając równocześnie tolerancję do katolicyzmu.
C) Artykuły henrykowskie, uchwalone w 1573 roku. Te artykuły dotyczyły przepisów prawnych w sprawowaniu władzy w państwie oraz określały stosunki między sejmem walnym a monarchą który uzależniał się od szlachty po ich podpisaniu. Obowiązkiem króla wobec państwa było ich przestrzeganie aby móc wstąpić na tron Rzeczypospolitej w drodze wolnej elekcji. Pierwszym władcom który, poprzez taki system wstąpił na tron był Henryk Walezy, stąd też nazwa ; P
Wyjaśnienie:
Mam nadzieje, że pomogłem i jest wszystko dobrze zrobione : ) Bardzo liczę na naj lub <3