Przeczytaj podane fragmenty konstytucji RP. Następnie wypisz numery tych artykułów, które nie dotyczą funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Uzasadnij swój wybór.

Art. 12 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji.

Art. 15 zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.

Art. 153 w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji urzędowej działa korpus służby cywilnej.

Art. 165 jednostki samorządu terytorialnego Mają osobowość prawną. Przysługują im prawo własności i inne prawa majątkowe.

Art. 169 wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym kropka zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa.

Art. 180 złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie.


Odpowiedź :

Cześć!

Wyjaśnienie:

Przeczytaj podane fragmenty konstytucji RP. Następnie wypisz numery tych artykułów, które nie dotyczą funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Uzasadnij swój wybór.

Art. 12 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji

  • Uzasadnienie: Art. 12 Konstytucji RP dotyczy zrzeszania się, tworzenia związków zawodowych i fundacji (...), co nie dotyczy samorządu terytorialnego

Art. 180 złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie

  • Uzasadnienie: Art. 180 Konstytucji RP dotyczy przeniesienia sędziego do innego oddziału sądu.