Na czym polega podobieństwo troi i polski

Odpowiedź :

- Wielu twórców widziało przyczynę niepowodzeń, a później też upadku Rzeczypospolitej w działalności ludzi, dla których zysk i dobro osobiste stały się ważniejsze od dobra ojczyzny (na przykład motyw okrętu w "Kazaniach sejmowych" Piotra Skargi, postawa Bogusława Radziwiłła w "Potopie"). Podobnie było w przypadku Parysa, uprowadzając żonę Menelaosa wywołał wojnę, później nie odkupił swoich win - nie jest najdzielniejszym rycerzem, co ujawniło się na przykład w jego pojedynku z Menelaosem (ten argument jest jednak dużym uproszczenien - Parys porwał Helenę, ale sprzyjała mu Afrodyta, poza tym, można przypuszczać, że przyczyną wojny nie była po prostu zemsta męża rogacza, ale chęć bogacenia się i złupienia skarbów Troi). Trojanie, ignorujący przepowiednie Kasandry, podobnie jak Polacy, nie zawsze chcą słuchać (a właściwie nie mogą przyjąć - przez klątwę Apollina) słów wieszczących rychły upadek.

- Wydaje mi się także, że trojańscy bohaterowie bardziej pasują do ról, które literatura wyznaczyła też Polakom. Jest Hektor, bohater i obrońca ojczyzny, który jest dobrym synem i mężem, przedstawieni są także inni dzielni Trojanie, na przykład syn Priama, Polidor. Ci bohaterowie biją się "w słusznej sprawie", bo bronią ojczyzny i swoich bliskich.

- Polacy (przynajmniej stereotypowo) są bardzo religijni, Trojanie też wydają się bardziej pobożni niż Grecy (a właściwie Danajowie). Agamemnon, wziąwszy za brankę Chryzeidę, córkę kapłana, upiera się przy swoim wyborze, nawet jeśli obóz grecki trapi zaraza. Achilles bezcześci ciało Hektora i nie chce dopuścić do pochówku, mimo że, ze słów Hektora wynika, że raczej oddałby zwłoki Achillesa Grekom, gdyby to on zginął w czasie pojedynku (ale oczywiście każdy medal ma dwie strony, Trojanie też porywali ciała, żeby zyskać za nie okup - dlatego właśnie Menelaos tak walczy o ciało Patroklosa. Jednak mało kto dopuszczał się jednak takich czynów, jak Achilles). Przedstawiona w "Eneidzie" scena, w której Neoptolemos zabija Priama też potwierdza tę tezę - syn Achillesa nie zwaza na to, że zabija króla przy ołtarzu. Trojanie są natomiast na ogół posłuszni bogom, nie pogwałcają ich praw, w "Eneidzie" Eneasz nazywany jest "pobożnym" (i słusznie, zawsze słucha woli bogów).

- Wiara w triumf po upadku. W polskiej literaturze pojawił się na przykład mesjanizm - Polska, poprzez swoje męczeństw, zmartwychwstanie oraz zbawi inne narody. Trojańskim odpowiednikiem może być tu historia Eneasza - uciekiniera spod Troi, który stał się protoplastą Rzymu (był to też sposób na odegranie się na Grekach - zwyciężyli w wojnie trojańskiej, ale później to państwo rzymskie podbiło greckie ziemie).