proszę o pomoc z tymi zadaniami
1. Funkcje układu chłonnego
2. Naczynia zbiorcze chłonki – nazwa, skąd zbierają limfę
3. Budowa ogólna węzła chłonnego,
4. Śledziona , funkcje
5. Części składowe układu pokarmowego, zwieracze,
6. Duże gruczoły trawienne- funkcje wątroby i trzustki
7. Otrzewna
8. Udowa pęcherzyka żółciowego
9. Wrzody żołądka i XII- cy, zaparcia
10. Ogólna budowa nerki


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Funkcje układu chłonnego:Układ naczyń chłonnych połączony jest z układem krążenia krwi. Oprócz układu naczyń chłonnych w skład układu limfatycznego wchodzą także: narządy limfatyczne i limfocyty. Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest obrona przed zakażeniami i (re)cyrkulacja płynów ustrojowych.

2. Naczynia zbiorcze chłonki – nazwa, skąd zbierają limfę:Naczynia limfatyczne (naczynia chłonne) są częścią układu limfatycznego i pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Dzielą się na naczynia doprowadzające (czyli takie, które prowadzą chłonkę z tkanek do węzłów chłonnych) oraz odprowadzające (czyli takie, które zabierają chłonkę z węzłów chłonnych i przewodzą ją dalej).

3. Budowa ogólna węzła chłonnego,:Rdzeń węzła

Składa się on z nieregularnie przebiegających beleczek rdzennych, odchodzących od beleczek promienistych kory oraz biegnących wzdłuż nich zatok rdzennych. Trzecią strukturą są sznury rdzenne – tam znajdują się plazmocyty produkujące immunoglobuliny w odpowiedzi na antygeny.

4. Śledziona , funkcje:

Funkcje śledziony

Śledziona spełnia wiele funkcji, jednakże najważniejszą z nich jest oczyszczanie krwi ze starzejących się krwinek (erytrocyty, leukocyty, trombocyty), płytek krwi i drobnoustrojów.

5. Części składowe układu pokarmowego, zwieracze,:Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu (defekacja).

6. Duże gruczoły trawienne- funkcje wątroby i trzustki:Ich głównym zadaniem jest wydzielanie różnych substancji niezbędnych w procesie trawienia składników pokarmów zawartych w pożywieniu. I tak ślinianki wydzielają ślinę, wątroba - żółć, a trzustka - enzymy trawienne.

7. Otrzewna:Otrzewna (łac. peritoneum) – cienka, gładka błona surowicza, która wyściela ściany jamy brzusznej i miednicy oraz pokrywa całkowicie lub częściowo położone w tych jamach narządy.

8. Udowa pęcherzyka żółciowego:Pęcherzyk żółciowy jest częścią dróg żółciowych, składających się z przewodów wątrobowych i pozawątrobowych. Po połączeniu we wnęce wątroby przewodu wątrobowego prawego i lewego, zbierających żółć z odpowiednich płatów wątroby, we wspólny przewód żółciowy wspólny, uchodzi on do dwunastnicy poprzez tzw. brodawkę Vatera.

9. Wrzody żołądka i XII - cy, zaparcia: Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to dolegliwość przewodu pokarmowego związana z obecnością wrzodów trawiennych, które powstają m.in. przez zarażenie chorobą bakteryjną, niewłaściwą dietę oraz przyjmowanie leków i palenie papierosów. Chorobę wrzodową najczęściej potwierdza się przez wykonanie gastroskopii.

10. Ogólna budowa nerki:Nerka (łac. ren, ang. kidney) to narząd, który u ludzi jest parzysty. Nerki zlokalizowane są we wnętrzu jamy brzusznej w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej. Przeciętna masa nerki u człowieka wynosi około 150 g, długość tego narządu to około 10-12 cm, szerokość to 5-6 cm, a grubość 2-3 cm.

Lewa nerka u ludzi rozciąga się zwykle od 11. kręgu piersiowego do drugiego kręgu lędźwiowego.

Prawa nerka (ze względu na sąsiedztwo wątroby) typowo zlokalizowana jest nieco niżej, mianowicie położona jest ona zwykle pomiędzy 12. kręgiem piersiowym a krążkiem międzykręgowym drugiego i trzeciego kręgu lędźwioweg

mam nadzieje że w jakims stopniu mniej więcej omogłam:)

Wyjaśnienie: