Hej! Piszę rozprawkę z Polskiego - "Czy uważasz, że to człowiek decyduje o własnym losie?", mam już tezę, w której napisałam, że to człowiek decyduje o swoim losie. Jako pierwszy argument podałam Fausta, ale nie mam pojęcia do czego się jeszcze odwołać i w jakim aspekcie. Literatura z romantyzmu jak coś​

Odpowiedź :

Z własnej woli wkroczyła na drogę zła Balladyna, tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego.  

Balladyna zamordowała siostrę Alinę świadomie, z wyboru, dla osiągnięcia konkretnego celu, a mianowicie władzy. Skorzystała z nadarzającej się okazji opuszczenia wiejskiej chaty, zabiła gdyż bała się, że przegra w zawodach zbierania malin, których wynik torował drogę do ślubu z księciem. Zazdrosna o siostrę, nie mogąc znieść myśli, że to Alina mogłaby zawładnąć jego sercem, traktując  ją jak rywalkę, zdecydowała, że musi ją  wyeliminować.  Dokonała więc wyboru i zdecydowała o losie siostry.  Własne wybory Balladyny, doprowadziły do śmierci wielu osób i ostatecznie   jej  samej.  

          Własna decyzja, rozczarowanie rzeczywistością wpłynęły na los Gustawa, bohatera „Dziadów cz. IV" Adama Mickiewicza.  

Bohater idealizował świat i  miłość, wierząc w jej boskie pochodzenie. Wyznawał teorię dusz bliźniaczych, ludzi sobie przeznaczonych, będącymi dwiema cząstkami jednej duszy.  Żył  w przeświadczeniu, że jego wybranka serca jest mu przeznaczona, a miłość stała się sensem jego życia, co miało wpływ na podejmowane przez niego decyzje. Gdy wyobrażenie o ukochanej okazało się ułudą, nie mogąc ścierpieć jej zdrady, gdyż wybrała innego, bogatego, Gustaw podjął decyzję o  samobójstwie.