Odpowiedź :
Odpowiedź:
zad 1
a) Bona Sforza
b) Zygmunt II August
c) Jan Kochanowski
d) Henryk Walezy
zad 2
Unia Lubelska - 1569 rok
hołd pruski - 10 kwiecień 1525 rok
pierwsza wolna elekcja - styczeń 1573 rok
konstytucja nihil novi ( nic nowego) - 1505 rok
zad 3
Polska była jedynym krajem w którym za wyznawanie nowych religii nie karano na przykład paleniem na stosie, dlatego też była nazywana "państwem bez stosów".
zad 4
królów wybierano wtedy poprzez wolną elekcję
zad 5
a) Konfederacja warszawska była aktem uchwalonym podczas sejmu konwokacyjnego w Warszawie w 1573 roku. Miała zapewnić porządek i jedność w państwie, gwarantując wolność wyznania wśród szlachty, mieszczaństwa i innych wolnych obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
b) artykuły henrykowskie był to akt prawny wydany przez Henryka Walezego w 1573 roku określał on podstawowe zasady ustroju Rzeczypospolitej szlacheckiej, m.in elekcyjność tronu, elekcja viritim, systematyczne zwoływanie sejmu, nie nakładanie nowych podatków bez zgody parlamentu. Każdy nowo obrany król musiał je zaprzysiąc, a gdyby je złamał - szlachta mogła wymówić mu posłuszeństwo.
c) Pacta conventa – umowa o charakterze publiczno-prawnym podpisywana w czasie sejmu koronacyjnego przez każdego nowo wybranego w drodze wolnej elekcji króla. Umowy te redagowane były w czasie sejmu elekcyjnego przez reprezentantów izby poselskiej i senatu oraz przez reprezentantów kilku kandydatów na tron Rzeczypospolitej z osobna. W paktach konwentach znajdowały się osobiste zobowiązania króla. Ich treść odzwierciedlała program królewski w dziedzinie polityki, gospodarki i kultury.
zad 6
nie jestem pewna ale chyba d
zad 7
Toruń