opis rosnącej fasoli z solą ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

DZIEŃ 1

Rozpoczynamy od przygotowania pojemnika z wodą, na którym montujemy gazę i układamy kilka nasion fasoli (będziemy potrzebować ich więcej do dalszych eksperymentów).

DZIEŃ 2

Sprawdzamy, jak się mają nasze fasolki i obserwujemy ich pęcznienie.

DZIEŃ 3

Fasoli spuchły, część z nich wypuściła ma tylko pękniętą łupinę, u innych pojawiają się już kiełki.

DZIEŃ 4

Część fasolek ma już kiełki. Tu nasza pierwsza obserwacja, że mimo podobnych warunków, fasolki kiełkują z różnym tempie. Przekładamy kiełkujące nasiona do 7 słoiczków. Trzy z nich opisujemy: bez wody, bez światła i podlewane wodą z solą. Do czterech pozostałych przekładamy nasiona, ale w różnym ułożeniu. Teraz musimy pamiętać, żeby to podlewać.

DZIEŃ 5

Nasiona powoli wypuszczają korzenie.

DZIEŃ 6 I 7

Zaczyna być widoczne, jak różne warunki wypływają na rozwój rośliny. Ta nie podlewana, zaczyna zasychać. Ta bez światła wypuszcza korzenie, ale są one dużo bardziej blade, a ta podlewana wodą z solą zaczyna ciemnieć. W kolejnym dniu fasolki zaczynają wypuszczać łodygi, widać już wyraźnie, że te które były ułożone kiełkiem w dół muszą się dużo bardziej napracować, aby łodyga zaczęła wzrastać ku górze. Fasola podlewana wodą z solą wyraźnie się psuje.

DZIEŃ 8 I 9

Nasiona, które były włożone korzystnie dla roślin, są wyraźnie wyższe niż pozostałe. Fasola trzymana w ciemności także sobie radzi, chociaż łodyga jest żółta.

DZIEŃ 11

Przesadzamy do doniczki rośliny, które już są duże i za chwilę będą potrzebować podpórek, niestety przetrwały tylko trzy, bo jedna złamała się pod swoim ciężarem. Fasola, która była pierwotnie w ciemności, po wyciągnięciu z szafki szybko nabiera zielonego koloru (to ta w słoiku). Fasola bez wody i ta, która dostawała sól, wypadły z eksperymentu.

Wyjaśnienie:

Zobacz obrazek Turbokozak95
Zobacz obrazek Turbokozak95
Zobacz obrazek Turbokozak95
Zobacz obrazek Turbokozak95
Zobacz obrazek Turbokozak95