Wyjaśnij pojęcia:
a. UHT
b. pasteryzacja
c. sterylizacja
d. normalizacja


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mleko UHT to mleko utrwalone za pomocą wysokiej dawki ciepła (około 140, do 150 *C) w krótkim czasie (1-2 sekund), a następnie gwałtownie schłodzone do temperatury około 20 *C.

Pasteryzacja – technika konserwacji za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych.

Sterylizacja, wyjaławianie - jest to proces polegający na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. ... Materiał, który został poddany prawidłowej sterylizacji jest jałowy, ponieważ nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów.

Normalizacja – działalność polegająca na analizowaniu wyrobów, usług i procesów w celu zapewnienia: funkcjonalności i użyteczności, zgodności i zamienności, bezpieczeństwa użytkowania, oraz ograniczenia różnorodności. Wyniki tych analiz podawane są do publicznej wiadomości pod postacią norm lub przepisów technicznych

Odpowiedź:

a.UHT – sterylizacja produktów żywnościowych, polegająca na błyskawicznym, trwającym 2–10 sekund, podgrzaniu do temperatury ponad 100 °C (135–150 °C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej.

b. Pasteryzacja – technika konserwacji za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych.

c.Sterylizacja, wyjaławianie - jest to proces polegający na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych. ... Materiał, który został poddany prawidłowej sterylizacji jest jałowy, ponieważ nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów.

d.Normalizacja- jest to działalność zmierzająca do uzyskania optymalnego, w danych okolicznościach, stopnia uporządkowania w określonym zakresie, poprzez ustalenie postanowień przeznaczonych do powszechnego i wielokrotnego stosowania, dotyczących istniejących lub mogących wystąpić problemów.