Narysuj wzory elektronowe podanych cząsteczek: CCl4, F2, CaCl2 oraz określ rodzaj wiązania występującego między atomami w tych związkach chemicznych.

Pomocy plz


Odpowiedź :

Odpowiedź:

      H

       .

       *  

H.* C * . H     delta E= 2,5(C) -2,1(H)=0,4  kowalencyjne spolaryzowane

       *

       .

      H

 . .    . .

: F  :  F :    delta E=4,0 (F) - 4,0(F) = 0 kowalencyjne niespolaryzowane

. .     . .

         

                    . .

Ca 2+  2 [ : Cl: ]-  delta E= 3,0(Cl) - 1,0(Ca) = 2,0  wiązanie  jonowe

                    . .

Odpowiedź:

Wzory zostały narysowane (załącznik).

Co do wiązania. Jeśli na oko nie potrafisz określić jakie wiązanie występuje w związku chemicznym to z pomocą przychodzi elektroujemność. Każde wiązanie chemiczne ma swój charakterystyczny przedział różnicy elektroujemności między atomami.

  • Tetrachlorek węgla (CCl4):

Elektroujemność węgla wynosi 2,5 , natomiast elektroujemność chloru wynosi 3. Różnica elektroujemności (ΔE) jest równa 0,5 (bo 3-2,5=0,5). Wskazuje to jednoznacznie, że w tym związku występuje wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, gdyż przedział różnicy elektroujemności w jakim ono występuje to 0,4-1,7.

  • Fluor (F2)

Zgodnie z układem okresowym pierwiastków, elektroujemność fluoru jest równa 4 (najbardziej elektroujemny pierwiastek). Różnica elektroujemności w tym przypadku wynosi 0, ponieważ 4-4=0. To świadczy, że mamy do czynienia z wiązaniem kowalencyjnym niespolaryzowanym (atomowym).

  • Chlorek wapnia (CaCl2)

Elektroujemność wapnia wynosi 1, natomiast chloru 3. Różnica elektroujemności bez wątpienia jest równa 2 (bo 3-1=2). Jest to wiązanie jonowe, gdyż dla niego różnica elektroujemności powinna być większa od 1,7.

Zobacz obrazek Bartosznowacki70