Odpowiedź :
1. •zdobycie twierdzy Połock i Wielkie Łuki,a następnie rozpocząć oblężenie Pskowa
•odcięcie Rosjan od Inflantów
2. Dymitriady – nazwa interwencji zbrojnych części polskiej i litewskiej magnaterii w wewnętrzne sprawy Carstwa Rosyjskiego w czasie wielkiej smuty w latach 1604–1610, w celu osadzenia na tronie moskiewskich pretendentów podających się za syna Iwana Groźnego.
3. Główną przyczyną wybuchu wojen polsko-szwedzkich była rywalizacja obu państw o dominację na wybrzeżach Bałtyku i przejęcie kontroli nad handlem morskim. Dodatkowym powodem wrogości był spór między polską i szwedzką gałęzią dynastii Wazów.
5. król Polski i wielki książę litewski w latach 1587–1632 oraz król Szwecji (panował w latach 1592–1599
6. -nazwa odnosząca się do grupy ludności o charakterze wieloetnicznym z dominującym substratem ruskim, zamieszkującej stepy położone na południe od księstw ruskich
8. -Klęski poniesione podczas kozackiego powstania na Ukrainie pod wodzą Bohdana Cmielnickiego w latach 1648-1649 które były pierwszym zwiastunem kryzysu Rzeczpospolitej
-Wybuch kolejnej wojny polsko- rosyjskiej spowodowany zawarciem ugody z Rosją i połączenie z nią części Ukrainy przez Cmielnickiego, zakończonej niepomyślnie dla Rzeczpospolitej (Rosja objęła panowanie nad ziemiami ukraińskim na wschód od rzeki Dniepr- między innymi kijów)