Na podstawie Psalmu 47, sformułuj tezę i argumenty. O czym świadczy możliwość takiego rozpisania sensu utworu?

PLZ ZROBI KTOŚ??​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Psal­my Jana Ko­cha­now­skie­go na­le­żą do gru­py tych utwo­rów, któ­re cha­rak­te­ry­zu­ją się nie tyl­ko bo­gac­twem od­nie­sień bi­blij­nych, ale rów­nież wy­jąt­ko­wą war­stwą ar­ty­stycz­ną. Tłu­ma­cze­nia „Księ­gi Psal­mów” w wy­ko­na­niu re­ne­san­so­we­go po­ety do dziś są chęt­nie czy­ty­wa­ne i in­ter­pre­to­wa­ne. Wśród nich mo­że­my wy­róż­nić psal­my bła­gal­ne, dzięk­czyn­ne i – jak w przy­pad­ku „Psal­mu 47” – po­chwal­ne.

Psalm 47 skła­da się z czte­rech strof. Wszyst­kie z nich po­sia­da­ją rymy pa­rzy­ste. Utwór roz­po­czy­na się apostrofą – pod­miot li­rycz­ny zwra­ca się do wszyst­kich lu­dzi za­chę­ca­jąc ich do tego, by wy­sła­wia­li Boga. Utwór cha­rak­te­ry­zu­je się ra­do­snym to­nem. Wszyst­kie wy­ko­rzy­sta­ne w psal­mie środ­ki sty­li­stycz­ne słu­żą pod­kre­śle­niu bo­skiej po­tę­gi. Ra­dość lu­dzi, któ­rzy tra­fi­li pod bo­ską opie­kę, jest głów­nym te­ma­tem utwo­ru - za­sto­so­wa­nie od­po­wied­nich środ­ków sty­li­stycz­nych słu­ży wy­łącz­nie pod­kre­śle­niu tego fak­tu. Za­bie­gi te naj­peł­niej re­ali­zu­ją się w przy­pad­ku epitetów. W tek­ście za­uwa­żyć moż­na spo­ro fraz, któ­rych funk­cją jest wy­chwa­la­nie Boga („Bogu wiecz­ne­mu”, cześć nie­zmie­rzo­na”).

Cha­rak­te­ry­stycz­ne przenośnie peł­nią rolę opi­su wła­dzy, jaką Stwór­ca spra­wu­je nad świa­tem („wiecz­nie na swo­im tro­nie kró­lu­je”, „wszyst­kim na­ro­dom ten roz­ka­zu­je”). Po­dob­ne środ­ki ję­zy­ko­we mają na celu pod­kre­śle­nie bez­mia­ru bo­skiej mocy

Wyjaśnienie: