Wymień cechy krajobrazu pojezieża mazurskiego

Odpowiedź :

charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu z licznymi jeziorami polodowcowymi. Ze wzgórz zarówno na północ jak i na południe spływają liczne rzeki dorzecza Narwi (Omulew, Rozoga, Szkwa z Pisą) i Pregoły (Węgorapa, Łyna). Do Pojezierza Mazurskiego należą: Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Iławskie, Pojezierze Mrągowskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oraz Pojezierze Ełckie.
Pojezierze Mazurskie zdecydowanie odróżnia się od innych regionów Polski pod względem hydrograficznym. Występuje tu bowiem ok. 2,5 tys. naturalnych zbiorników wodnych o powierzchni przekraczających 1 ha. Zbiorniki te połączone są wieloma ciekami spływającymi ku północy i południu. Teren pokryty jest bagnami i torfowiskami.
Klimat Pojezierza Mazurskiego należy do ostrych i najzimniejszych w Polsce. Szczególnie zimne są północno-wschodnie krańce. W rejonie Gołdapi i Olecka średnia roczna temperatura spada poniżej +6 st. C. Łagodzący wpływ morza powoduje podwyższone temperatury na terenie Pojezierza Iławskiego i nad Zalewem Wiślanym. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec - (temperatury od 17,6 na zachodnie do 17,8 na wschodzie - wskazuje to na rosnący wpływ mas kontynentalnych ku wschodowi). Najdłuższa zima trwa w Olecku - 115 dni, w Ostródzie zaś jedynie 94.

Odpowiedź:

charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu a także licznymi jeziorami polodowcowymi. Ze wzgórz zarówno na północ jak i na południe spływają liczne rzeki dorzecza Narwi (Omulew, Rozoga, Szkwa z Pisą) i Pregoły (Węgorapa, Łyna).

Wyjaśnienie: