PLS MAM JUTRO KARTKÓKWĘ ZE SŁOWOTWÓRSTWA A NIE ROZUMIEM NIC JAK SIE TWORZY RODZINE WYRAZOW I TE FORMANTY DAJE NAJ!!!!!!GŁUPIE ODP W STYLU NIE ALBO NIE WIEM ZGŁASZAM!!!!!!!

Odpowiedź :

Słowa w naszym języku dzielmy na wyrazy podstawowe i wyrazy pochodne. Weźmy tutaj za przykład rzeczownik: „ogród”.

Wyraz podstawowy to taki, od którego jesteśmy w stanie utworzyć inne wyrazy, natomiast wyraz pochodny to taki rodzaj wyrazu, który został utworzony od innego słowa. Mamy nasz rzeczownik: „ogród” i tutaj Ci od razu mówię, że jest to wyraz podstawowy, ponieważ nie został on utworzony od innego wyrazu, za to możemy od niego wymyślić sporo innych słów na przykład: ogródek, ogrodem, ogrodzie, ogródeczek.

W wyrazach pochodnych możemy wskazać dwa człony jego budowy: podstawę słowotwórczą oraz formant, który może być przed lub za podstawą słowotwórczą. Przybliżę Ci w tym miejscu ten temat, abyśmy mogli przejść do troszkę trudniejszych rzeczy. Tak więc podstawą słowotwórczą w języku polskim nazywamy ten człon wyrazu, który pochodzi od wyrazu podstawowego, i który jest wspólny dla nich. Formantem zaś nazywamy tę część wyrazu, która została dopisana do wyrazu podstawowego. W słowach formanty mogą być zapisane przed, albo za podstawą słowotwórczą. Formant, który znajduje się przed wyrazem podstawowym nazywamy przedrostkiem inaczej mówiąc sufiksem, natomiast ten, który znajduje się za nim nazywamy przyrostkiem, czyli inaczej mówiąc prefiksem, ale to mniej ważne póki co.

Przykład formantu, który nazywa się przedrostkiem w wyrazie podstawowym malować:

-namalować. Przedrostkiem jest tutaj przyimek: ,,na”.

-pomalować. Przedrostkiem jest tutaj przyimek: ,,po”.

-domalować. Przedrostkiem jest tutaj przyimek; ,,do”.