Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Kolonizacja świata:
Kolonializm to okres w dziejach i zarazem polityka państwa, kiedy dochodzi do masowego rozwoju obszarów kolonialnych państw europejskich, polegających na podbiciu istniejących ludów (uważanych często za prymitywne) na innych kontynentach – w Amerykach, Afryce, południowo-wschodniej Azji czy Australii lub zasiedlenie tych terenów o ile nie były wcześniej zamieszkałe. Kolonializm rozpoczął się wraz z erą wielkich odkryć geograficznych, a najintensywniej przebiegał w XVI, XVII i XVIII wieku. System upadł w XIX i XX wieku, choć pierwsze na niepodległość wybiły się USA już w 1776 r.
2. Dekolonizacja:
Po zakończeniu II Wojny Światowej (1945 r.) rozpoczął się proces określany mianem dekolonizacji, czyli upadku dawnych systemów podległości lądów wobec państw europejskich. Najintensywniej dekolonizacja przebiegała w Afryce, gdzie w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych niepodległość uzyskały prawie wszystkie państwa tego kontynentu. W 1947 r. niepodległość uzyskały także brytyjskie Indie, a wkrótce liczne inne państwa Azji Południowo-Wschodniej.
3. Wpływ kolonializmu i dekolonizacji na współczesny świat:
Kolonializm i dekolonizacja dokonały olbrzymiego wpływu na wszystkie aspekty życia Ameryk, Afryki i Azji, ale także państw-kolonizatorów. Bardzo silny jest wpływ tych procesów na stan podziału politycznego świata. Szybka dekolonizacja, zwłaszcza w Afryce, doprowadziła do ustanowienia granic między nowo-powstałymi państwami w oparciu o dawne granice kolonii poszczególnych imperiów, które mają wybitnie sztuczny charakter. Nie tylko nie zostały one oparte o naturalne, geograficzne bariery terenu, ale także są całkowicie sprzeczne z podziałem etnicznym nowych państw. Na skutek narysowania “od linijki na mapie”, afrykańskie plemiona, często wzajemnie wrogie znajdują się w jednym państwie – w innych z kolei zostały podzielone między kilka krajów. Ustalone granice miały charakter narzucony i odgórny.
Wyjaśnienie: