Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wielka bitwa o Plac zaczęła się w słoneczny dzień
Chłopcy przyjęli ustalone przeze mnie pozycje niektórzy z nich umacniali fortece, inni zajęli się produkcją bomb z błota i piachu. Za moim rozkazem kilku wartowników siedziało na pobliskim płocie, by móc z daleko dojrzeć zbliżające się odziały wroga i w porę ostrzec swoich.
Około drugiej po południu z Kolnayem zarządziliśmy ostateczny przegląd wojska.
Później zająłem miejsce dowódcy na dachu budki stróża, bym stamtąd przez lornetkę mógł obserwować przebieg wypadków.
Nadejście Czerwonych Koszul oznajmił dźwięk trąbki. Bitwa rozpoczęła się. Nasz wróg podzielił się na dwie grupy. Pierwsza zaatakowała nas z strony ulicy Marii, dowodzona była przez starszego z braci Pastorów. Część naszych wyszła im naprzeciw, lecz po chwili zgodnie z moim planem walczący udali, że uciekają przed napastnikami. Czerwone Koszule ruszyły za nimi w pościg, lecz moja armia ukryła się w wozowni i budce - Słowaka. Po chwili komendę do ataku. Ukryci w fortecach chłopcy zaczęli bombardować naszych wrogów błotem, reszta sił czekała na moje kolejne rozkazy. Czerwone Koszule, pewne już zwycięstwa, zaczęły się wspinać na drzewa, na których mieściły się fortece. Bombardowanie zaczęło słabnąć, ponieważ kończyły się zapasy zgromadzonego wcześniej błota.
W Budapeszcie, na jednym z placów przeznaczonych pod zabudowę swoje ulubione miejsce zabaw ma grupa chłopców. Nazwali siebie Chłopcami z Placu Broni. Przewodzi im Janosz Boka. Rywalizuje z nimi inna grupa chłopców - Czerwonoskórzy. Okazuje się, że trzeba będzie stoczyć bitwę o ukochany plac. Zarówno w tej bitwie jak i przed nią odznacza się zwłaszcza jeden z Chłopców w Placu Broni - Ernest Nemeczek. Najpierw wyprawia się do Ogrodu Botanicznego, gdzie Czerwonoskórzy mają swoją siedzibę i dowiaduje się, że należący do ich grupy Gereb, zdradził. Zostaje za to skąpany w stawie i ciężko choruje. Mimo to w dzień bitwy pojawia się na Placu, by go bronić. Nemeczek to mały bohater. W finale powieści umiera.