Hej !
Potrzebuję wyjaśnień do tych pojęć. Plis szybkoooooooo
praca u podstaw-
rugi pruskie-
Kulturkampf-
Komisja Kolonizacyjna-
ustawa kagańcowa -
trójlojalizm-
uwłaszczenie-
rabacja-


Odpowiedź :

Odpowiedź:

praca u podstaw-

praca natury oświatowej nad podniesieniem poziomu życia przede wszystkim chłopów, a także walki z germanizacją i rusyfikacją w okresie zaborów Polski.

rugi pruskie-

 masowe wysiedlenia Polaków i Żydów z paszportem rosyjskim i austriackim z Prus w latach 1885–1890.

Kulturkampf-

nazwa określająca wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim z lat 1871–1878, kiedy to kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w państwie.

Komisja Kolonizacyjna-

inaczej Komisja Osadnicza, powołana w 1886 roku zaborze pruskim za rządów kanclerza Ottona von Bismarck komisja, która zajmowała się wykupem ziemi w zaborze pruskim z rąk Polaków w celu osadzenia niemieckich osadników.

ustawa kagańcowa-

również paragraf kagańcowy, jak też ustawa językowa, ustawa kagańcowa) – zapis w niemieckiej ustawie o stowarzyszeniach (Vereinsgesetz) z dnia 19 kwietnia 1908

trójlojalizm-

zrodzona po klęsce powstania styczniowego koncepcja zakładająca, że Polacy w każdym zaborze dla uniknięcia dalszych represji powinni być lojalni wobec swojego zaborcy.

uwłaszczenie-

przekazanie osobie prawnej bądź fizycznej prawa własności do mienia skarbu państwa, komunalnego lub spółdzielczego.

rabacja-

oznacza zbrojny napad (od niemieckiego rauben czyli grabić, plądrować), w polskiej historii kojarzy się ten termin z rabacją galicyjską - największym i najbardziej krwawym na ziemiach polskich powstaniem chłopów w XIX wieku spowodowanym m.in. wzrostem pańszczyzny.

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję, że pomogłam <3

praca u podstaw-praca natury oświatowej nad podniesieniem poziomu życia przede wszystkim chłopów, a także walki z germanizacją i rusyfikacją w okresie zaborów Polski. Jedno z czołowych haseł polskiego pozytywizmu.

rugi purskie-masowe wysiedlenia Polaków i Żydów z paszportem rosyjskim i austriackim z Prus w latach 1885–1890.

kulturkampf-nazwa określająca wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim z lat 1871–1878, kiedy to kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w państwie.

komisja kolonizacyjna-instytucja założona 26 kwietnia 1886 roku przez władze pruskie, z inicjatywy Otto von Bismarcka, pod kierownictwem nadprezydenta prowincji poznańskiej.

ustawa kagańcowa-zapis w niemieckiej ustawie o stowarzyszeniach (Vereinsgesetz) z dnia 19 kwietnia 1908 (§ 12)[1], przewidujący nakaz odbywania zgromadzeń publicznych wyłącznie w języku niemieckim.

Mam nadzieje ze pomogłam tak wiem ze jeszcze 3 ale nie mam juz czasu :)