Odpowiedź :
Michał Zieliński urodził się 15 września 1905 roku w Jarosławiu, tutaj także zmarł 14 października 1972 roku i spoczął na miejscowym Cmentarzu Starym. Ukończył Szkołę Wydziałową im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu przy ulicy Spytka. Odbywał praktyki na budowie, w zakładzie ślusarskim i stolarskim. Zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego i otrzymał przydział do 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Po przeszkoleniu skierowano go do orkiestry pułkowej, a następnie po ocenie jego wysokich zdolności, zaproponowano mu miejsce zawodowego orkiestranta. Grał na oboju i flecie, czasem także na perkusji. Był członkiem orkiestry wojskowej w Truskawcu w latach 1926- 1939. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie w walkach II Armii Wojska Polskiego. Po wojnie zamieszkał w Jarosławiu, gdzie był nauczycielem w szkole muzycznej.
W 1933 roku Michał Zieliński napisał wiersz na konkurs ogłoszony przez gazetę „Żołnierz Polski". Po dokonaniu korekt i dodaniu refrenu połączył go ze skomponowaną przez siebie melodią. Tak powstał utwór „Serce w plecaku", który szybko zdobył ogromną popularność. Pełną sławę piosenka zdobyła w latach 1939-1945. Śpiewano ją w kraju i za granicą, w wojsku, oddziałach partyzanckich, a nawet w więzieniach i w obozach koncentracyjnych oraz w obozach jeńców wojennych. Była wielokrotnie drukowana w czasie wojny. W rezultacie ogromnej popularności piosenki znalazło się kilku pretendentów do jej autorstwa. Po wojnie sprawa otarła się aż o sąd Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Michał Zieliński obronił jednak swoje prawa do „Serca w plecaku". Twórca tego utworu niewątpliwie zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii piosenki wojskowej i zyskał ogromną popularność.
Jesteśmy winni naszym przodkom jedno – pamięć. Bez nich nie wiadomo jakby wyglądała nasza dzisiejsza rzeczywistość. Pamiętajmy i nie przechodźmy obojętnie obok miejsc pamięci poświęconych twórcom, obrońcom i bohaterom, którzy jak czasem się okazuje żyli tu, gdzie my teraz.
Mam nadzieję, że pomogłam. Wybierz sobie najważniejsze informacje, jeśli jest za długie.