Odpowiedź :
Odpowiedź:
Sytuacja w Wielkoposce przed wybuchem powstania w Poznaniu
Wydarzenie prowadzące do wybuchu powstania wielkopolskiego, mającego na celu przyłączenie ziem podległych byłemu zaborowi pruskiemu do rodzącej się niepodległej Polski były skomplikowane. Dużą rolę (przy trwających cały czas w zaborze tradycjach niepodległościowych; wciąż działały stowarzyszenia: m.in. Drużyny "Sokoła" i "Skauta"), odegrała sytuacja w samych Niemczech, dająca nadzieję na pokonanie przeciwnika. Jak wspominają uczestnicy (np. Bohdan Hulewicz, którego wspomnienia możemy znaleźć na stronach Multimedialnego Informatora Poznania), klęska Niemiec wydawała się wówczas przesądzona, co doprowadziło do ujawnienia polskich sił, przygotowywanych dotąd w konspiracji. O przygotowaniach do powstania i wizjach na odzyskanie niepodległości do wiemy się z rozdziału II niniejszej pracy. W listopadzie wybuchła w Niemczech (z ogniskiem w Berlinie) rewolucja komunistyczna, której wpływy bardzo szybko się poszerzały, ujawniając jednocześnie zróżnicowanie narodowościowe państwa. Na terenie Niemiec władzę przejmowały rady ludowe i żołnierskie. Na terenie Wielkopolski również powstawały. Zróżnicowanie narodowościowe zaowocowało skomplikowaną sytuacją w składzie rad: w miejscowościach o przeważającej liczbie ludności polskiej (w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Śląsku) do rad wchodzili prawie w stu procentach Polacy, przejmując władzę administracyjną. Początkowo był to jeden z pomysłów na oddolne przejęcie władzy w prowincji przez Polaków, często udawało się przejąć wpływy w całych regionach.
Jednak na terenach Wielkopolski wciąż liczne były siły niemieckie. Niektóre źródła podają, że w samym Poznaniu pozostał 15 tys. żołnierzy, na terenie prowincji prawdopodobnie było to 30-40 tys. żołnierzy, teraz mobilizowanych w czasie trudnej sytuacji. Mimo to, w armii tej panowało już rozprężenie i plaga dezercji. Jednak wciąż obsadzone były najważniejsze placówki w stolicy prowincji: poczta, dworzec.
Okres od listopada 1918, kiedy 11 listopada Niemcy podpisały rozejm w Compiegne, obudzi nadzieje na połączenie Wielkopolski z niepodległą RP.
Wyjaśnienie:
Myślę że pomogłem nie liczę na naj ale na serducho - piona ✋