Zapisz za pomocą wyrażenia algebraicznego odpowiedzi do zadania: a) Adam kupił m czekolad po 4 zł. Ile zapłacił za te czekolady?
b) Jola ma x cukierków, a Kasia 8 razy więcej. Ile cukierków ma Kasia?
c) Na parkingu stało m samochodów in motorów. Ile kół mają zaparkowane pojazdy?
d) Przyprostokątne trójkąta są równe a cm i b dm. Ile cm kwadratowych ma pole tego trójkąta?
e) Zmieszano 4 kg cukierków po x zł za 1 kg i 5 kg cukierków w cenie y zł za 1 kg. Jaka jest cena 1 kg mieszanki?
f) Książka kosztuje x zł. Ile będzie kosztowała po 20% obniżce?
g) Maciek kupił n owoców granatu po 6 zł za sztukę i o 3 sztuki mniej kiwi po 7 zł za sztukę. Ile Maciek zapłacił za te owoce?​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) 4m

Adam zapłacił za czekolady 4m

b) x*8 = 8x

Kasia ma 8x cukierków

c) 4*m+2*n = 4m+2n

Zaparkowane pojazdy mają 4m+2n kół

d) P=[tex]\frac{1}{2}[/tex]*a*b    P=[tex]\frac{1}{2}[/tex]*(a*10)*b

Pole tego trójkąta ma [tex]\frac{1}{2}[/tex]*(a*10)*b

a mnożyć przez 10, aby były decymetry

e) 4*x+5*y=4x+5y - koszt 9kg cukierków

    (4x+5y):9

Cena 1kg mieszanki wynosi (4x+5y):9

f)  100%-20%=80%

   x*0.80=0.80x

Książka będzie kosztowała 0.80x

g) n*6+(n-3)*7 = 6n+7n-21 = 13n-21

Maciek zapłacił 13n-21