Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1. Praca W to siła F pomnożona razy przemieszczenie s (dla przypadku gdy działa siła w tę samym kierunku i zwrocie co przemieszczenie)
A zatem z wykresu widać, że F = 1 N (odczytujemy wartość z osi podpisanej jako F, siła), a przesunięcie wyniosło 5 m (jest napisane w zadaniu i widać na wykresie, że linia kończy się dla 5 metrów na osi oznaczonej jako x [m]). Zatem praca to F*s
2. Z tego samego wzoru na pracę można wyznaczyć odległość (przesunięcie). Skoro W= F*s, to s=W/F. Wystarczy podstawić do wzoru wartość siły (jest w niutonach, N, więc nie trzeba nic przekształcać w tym wypadku) i pracy (jest w dżulach, J, tak samo nie trzeba nic przekształcić). Tylko podstawić, obliczyć na kalkulatorze i już.
3. Tu też korzystamy z wzoru na pracę, W= F*s, ale jest ważne, by zamienić wszystkie jednostki na jednostki podstawowe. Czyli 1 km = 1000 m. Teraz można użyć wzoru i obliczyć.
4. Praca wg fizyki jest wtedy, gdy mamy siłę i przesunięcie. Na przykład samo trzymanie ciężaru nie jest pracą (pracą byłoby przesunięcie go o jakąś odległość, albo wysokość). Taki przykład jest z sankami, ciągniemy sanki w jedną stronę, przesuwają się one w tę samą stronę i wykonujemy pracę. Pracy nie wykonuje też osoba, która nie przesuwa niczego (mimo, że się męczy pchając na bramę, to nie ma przesunięcia, więc mnożąc siłę razy 0 m, dostaniemy 0 J pracy). Ostatnie zdanie jest kłopotliwe, bo nie wiadomo jak dokładnie dziewczynka niosła zabawkę. Ale na pewno musiała zadziałać siłą przeciwną do siły grawitacji zabawki, by podnieść zabawkę i musiała przesunąć ją z poziomu podłogi na wysokość stołu, więc jest i siła i przemieszczenie, więc praca została wykonana.
Mam nadzieję, że widać, że odpowiedzi B i D są prawidłowe zatem.
5. Moc (P) to energia zużyta w jakimś czasie, ewentualnie praca wykonana w jakimś czasie (P=W/t).
Mamy moc, zatem W z tego wzoru to: W=P*t.
I teraz trzeba uważać przy podstawieniu, bo mamy P=30 kW (kilowatów). Musimy to zamienić na podstawowe jednostki, waty: P=30 tysięcy watów (bo kilo to "razy tysiąc"). Tak samo z minutami, minuta to 60 s.
I teraz W = 30000 W * 60 s = 1800000 J (milion 800 tysięcy dżuli). By to zamienić na kilodżule (tak każą) trzeba podzielić to przez tysiąc: 1800 kJ