Charakterystyka chorób : choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób co oznacza że w prawie 2 milionowej Warszawie będzie na nią cierpiało nieco ponad 20 tysięcy osób! W krajach rozwiniętych choroba należy do najbardziej kosztownych dla społeczeństwa.

CHOROBA PARKINSONA

Choroba Parkinsona występuje relatywnie często – spotykanych jest około 100–200 przypadków na 100 tys. mieszkańców, a co roku obserwuje się 20 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Nie stosuje się leczenia przyczynowego w tym schorzeniu, gdyż etiologia choroby Parkinsona jest ciągle nie znana. Istotą choroby są zmiany zwyrodnieniowe szlaku nigrostriatalnego w mózgu, powodujące zmniejszenie stężenia dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym i wystąpienie czynnościowej przewagi układu cholinergicznego.

STWARDNIENIE ROZSIANE

Stwardnienie rozsiane jest powoli postępującą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się występowaniem wieloogniskowych uszkodzeń o cechach zapalno –demielinizacyjnych w obrębie rdzenia kręgowego i mózgu. Nieprawidłowości te występują najczęściej w istocie białej i są to zmiany dynamiczne. Nazwa „stwardnienie rozsiane” wynika z nieregularnego rozmieszczenia plak demielinizacyjnych czyli szarawych, stwardniałych obszarów zapalnych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, jak również nieregularności nasilania się objawów w czasie.

Niestety choroby są nieuleczalne ale możemy wdrożyć terapię zmniejszającą jej skutki a nawet poprzez profilaktyczne działania zniwelować ryzyko wystąpienia choroby nawet do zera.

Wyjaśnienie: