Odpowiedź :
Odpowiedź:Przykłady archaizmów : frasować się (tren VIII) uploteczki (tren VII) giezełeczko (tren VII)
Cechy gatunkowe trenu: wypowiada się podmiot liryczny, jest to gatunek liryczny, wyraża żal, smutek i zalety oraz zasługi zmarłej osoby, są w nim środki stylistyczne.
Nowatorstwo Kochanowskiego polegała na tym że: w starożytności tren był pisany było po śmierci jakiejś ważnej, zasłużonej osoby a on napisała treny dał swojej zmarłej 2,5 letnie córki, zamiast jednego trenu napisał cały cykl 19, i zasada która było wcześniej w każdym trenie (pociesznie płacz po zmarłym i pochwała zamrałwgo) kiedyś to wszystko było w jednym trenie a ona napisała to tak ze na jeden tren przypadała jedna z tych trzech i np kilka z trenów było o płaczu po zmarłych, kilka o pochwale zamrłego a kilka o pocieszeniu.
Jan Kochanowski żył w epoce renesansu (odrodzenia)
Edukacja: był wykształcony w wielu dziedzinach
Okres dworski: podróżował, pracował jako sekretarz króla Zygmunta II Augusta
Okres ziemiański: wrócił do rodzinnej wsi - Czarnolasu i mieszkał tam wraz z rodziną
Rodzina i związane z nią…. Miał żonę i dzieci ( nie wiadomo dokładnie ile około 6-8) a tragiczne wydarzenie to śmierć 2,5 letniej Orszulki - córki Kochanowskiego (Kochanowskim sądził że to właśnie ona miała być dziedziczką jego talentu do pisania, ponieważ juz w młodym wieku przejawiała różne zdolności)
Twôrczośc : Pisał fraszki, pieśni i treny(po śmierci córki) (był poetą chrześcijańskim)
Wyjaśnienie: