HELP szybko prosze
Na straganie można kupić banany i pomarańcze. Banany są o 40% tańsze od pomarańczy. Asia za 3 kg bananów i za 2kg pomarańczy zapłaciła 22,80zl. Ile kosztują banany a ile pomarańcze?


Odpowiedź :

x – cena pomarańczy za 1kg

x - 40% = 60% x = 0,6x – cena bananów za 1kg

skoro:

  • za 1 kg pomarańczy płacimy x, to za 2kg pomarańczy Asia zapłaciła 2x
  • za 1 kg bananów płacimy 0,6x , to Asia za 3kg bananów zapłaciła 0,6x * 3 = 1,8x

Oznacza to, że Asia w sumie zapłaciła 2x + 1,8x = 3,8x.

Z polecenia wiemy, że Asia zapłaciła 22,80 zł.

Dlatego układamy równanie i wyliczamy x :

3,8x = 22,80 zł | : 3,8

x = 6 zł

Jeśli x = 6 zł, to:

  • cena pomarańczy wynosi 6 zł
  • cena bananów wynosi 6 zł * 0,6 = 3,60 zł

Gotowe! Miłego dnia :D