Cześć pomożecie mi w zadaniu z edb daje naj i 100pkt
1.Napisz w zeszycie definicje: co to jest rana i co to jest krwotok.
2.Napisz w zeszycie , czym różni się krwotok żylny od tętniczego,
i który bardziej zagraża życiu lub zdrowiu poszkodowanego.
3.Napisz w zeszycie od myślników jakie są objawy wstrząsu i jak udzielić poszkodowanemu pomocy w przypadku wstrząsu.
4.Napisz krótko w zeszycie kiedy stosuje się opatrunek osłaniający , a kiedy opatrunek uciskowy.
5.Klikając na poniższe linki zapoznaj się z zasadami opatrywania ran i krwotoków


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.

Rana - Raną nazywamy przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek. Powstaje zazwyczaj z urazu mechanicznego, termicznego czy chemicznego. W zależności od okoliczności powstania rany na skutek mechaniczny, możemy ranę podzielić dodatkowo na szarpaną, ciętą, kąsaną czy tłuczoną

Krwotok - Krwotokiem nazywamy wydostawanie się na zewnątrz dużej ilości krwi przez przerwanie ciągłości ściany naczynia lub żyły. Jest bardzo niebezpieczny ponieważ może prowadzić do wstrząsu, zagrażając tym samym życie poszkodowanego. Krwotok może występować również ze względu na istniejącą chorobę jak i uraz.

2.

Krwotok żylny - stwarza mniejsze zagrożenie, wydobywa się nieduża w porównaniu do tętniczego ilość krwi, jest łatwiejszy do opanowania.

(najbardziej niebezpieczny)

Krwotok tętniczy - wydobywa się bardzo duża ilość krwi, bezpośrednio i natychmiastowo zagraża życiu poszkodowanemu, ciężka do opanowania. Wszystko za sprawą wysokiego ciśnienia tętniczego.

3.

Wstrząs:

- płytki i szybki oddech

- zimny pot

- lęk

- nierówność bicia serca

- splątanie

W przypadku wstrząsu natychmiast należy wezwać kwalifikowaną pomoc lekarską, a do przyjazdu pomocy zastosować środku doraźne uzależnione od przyczyny wstrząsu np. zatamowanie krwotoku, w przypadku utraty przytomności zastosowanie pozycji bezpiecznej ustalonej, nakryć kocem NRC, w przypadku zatrzymania pracy serca podjąć RKO.

4.

Opatrunek osłaniający stosujemy w sytuacji kiedy chcemy osłonić powstałą ranę przed wyciekiem krwi lub innych płynów (otarcia, poparzenia, płytkie skaleczenia), a opatrunek uciskowy stosujemy w sytuacji hamowania krwawienia z żył czy tętnic.

Wyjaśnienie:

1.Rany- to urazy spowodowane uszkodzeniem skóry, a często również głębiej położonych tkanek i narządów

Krwotoki- występujące krwawienie podczas zranienia

2. Podczas krwotoku tętniczego uszkodzeniu ulega tętnica, a podczas krwotoku żylnego uszkodzeniu ulegają naczynia żylne. W tętnicy krew płynie pod wyższym  ciśnieniem niż w żyłach dlatego przy krwotoku tętniczym krew wypływa szybciej co bardziej zagraża życiu lub zdrowiu poszkodowanego.

3. Objawy wstrząsu:

* szybko słabnące, a nawet niewyczuwalne tętno,

* bladość skóry i jej ochłodzenie,

* zimny, zlewny pot na powierzchni ciała,

* rozszerzenie źrenic,

* płytki, przyśpieszony oddech,

* niepokój poszkodowanego,

* apatia i senność.

Pierwsza pomoc polega na:

* zapewnieniu poszkodowanemu spokoju - jest on najczęściej przytomny,

* osłonięciu przed zimnem, deszczem, wiatrem,

* zapewnieniu poszkodowanemu prawidłowego oddechu,

* opanowaniu krwotoku,

* założeniu opatrunku lub unieruchomieniu złamania,

* ułożeniu poszkodowanego na wznak, z kończynami dolnymi uniesionymi ku górze,

* uspokojeniu psychicznym,

* ewentualnym podaniu do picia ciepłych płynów jeśli poszkodowany jest przytomny,

* szybkim wezwaniu kwalifikowanej pomocy medycznej.

4. Opatrunek osłaniający znajduje zastosowanie w przypadku ran bez masywnego krwawienia, jak na przykład w skaleczeniach, otarciach, urazach głowy, oparzeniach.

Opatrunek uciskowy stosuje się na krwawiących ranach, w celu zatamowania krwawienia. Opatrunek uciskowy wywiera ucisk na ranę, co w połączeniu z uniesieniem kończyny powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych i zmniejszenie krwawienia.

5. Opatrywanie ran:

Pierwszym działaniem powinno być dokładne obejrzenie miejsca zranienia i ocena, czy konieczna jest konsultacja lekarska. Należy ocenić ranę pod kątem jej typu, głębokości, nasilenia krwawienia (gdy krwawienie jest nasilone konieczne jest zeszycie rany), stopnia jej zabrudzenia oraz obecności ciał obcych. Jeżeli na powierzchni rany obserwujemy niewielkie krwawienie to powinniśmy je zatamować poprzez ucisk miejsca krwawienia. Kolejnym działaniem powinno być zabezpieczenie rany przez zakażeniem i zanieczyszczeniami. W tym celu zaleca się płukanie powierzchni rany wodą lub solą fizjologiczną. Następnie jej powierzchnię należy zdezynfekować za pomocą preparatu bakteriobójczego. Kolejnym etapem powinno być założenie opatrunku, najlepiej jałowego.

Opatrywanie krwotoku:

Celem pierwszej pomocy przy ranie jest zatamowanie krwotoku. Najpierw należy ranę zdezynfekować – przemyć utlenioną wodą, a następnie założyć opatrunek z jałowej gazy lub bandażu. Nie należy kłaść na ranę środków typu wata czy lignina, ponieważ mogą się one przyklejać i utrudniać gojenie. Zranioną osobę należy zawieźć do lekarza, by w razie potrzeby podrażniona zmiana została zszyta. Także drobne skaleczenia, które często lekceważymy, należy zdezynfekować i opatrzyć. Jeśli w trakcie gojenia się rany dojdzie do jej ropienia, można stosować maść i przemywać ją. Opatrywanie ran powinno się zawsze wykonywać w rękawiczkach.

W ranie może znaleźć się ciało obce: drzazga, pręt, kamyki. W takim wypadku należy zatamować krwawienie wokół rany, np. w przypadku pręta w stopie i go unieruchomić. Nie wolno samodzielnie wyjmować go z rany. Tym zajmuje się lekarz. Robiąc to samemu, część ciała obcego może pozostać lub możemy doprowadzić do jeszcze większego krwotoku.