zad domowe z matematyki Maria kupiła 3 czekolady i 5 batonòw Za wszystko zapłaciła 17 zł 20 groszy Czekolada kosztuje 2zł 40 groszy Po ile są batony​

Odpowiedź :

x - cena batonów

3 * 2,40 + 5*x = 17,20

7,20 + 5x = 17,20

5x = 17,20 - 7,20

5x = 10         /:5

x = 2

Sprawdzenie:

3 * 2,40 + 5*2 = 17,20

7,20 + 10 = 17,20

17,20 = 17,20

Odpowiedź. Batony są po 2 zł.

_____________________________

Lub prościej:

3 * 2,40 = 7,20 - cena 3 czekolad

17,20 - 7,20 = 10 - cena 5 batonów

10 : 5 = 2 - cena jednego batona

Odpowiedź:

2,40zł * 3 = 7,20 zł ------ tyle kosztują czekolady

17,20 zł - 7,20 zł = 10 zł

10 zł : 5 = 2 zł ------ tyle kosztuje jeden baton

Viz Inne Pytanie