ile zapłacisz za dwa kilogramy jabłek i pół kilograma gruszek?
jabłka 2 zł 40 gr/kg
gruszki 8zl / kg​


Odpowiedź :

Jabłka :

1 kg------2,40 zł

2 kg-----x zł

x=(2·2,4)/1

x=4,8 zł

Gruszki :

1 kg------8 zł

0,5 kg----x zł

x=(0,5·8)/1

x=4 zł

Razem :

4,8 zł + 4 zł = 8,8 zł

Odpowiedź:

jabłka  ---- 2,40 zł za 1 kilogram

gruszki ------ 8 zł za 1 kg

2,40 zł * 2 kg = 4,80 zł  ------ tyle kosztuje 2 kg jabłek

8 zł * 0,5 kg = 4 zł     ------- tyle kosztuje pół kilograma gruszek

4,80 zł + 4 z = 8,80 zł   ---- tyle zapłacę za 2 kg jabłek i pół kilograma gruszek