Wynotuj *najważniejsze* informacje o podanych bohaterach utworu(krótko i zwięźle)

- Sędzia Soplica
- Jacek Soplica
- Tadeusz Soplica
- Telimena
- Stolnik Horeszko
- Gerwazy Rębajło
- Zosia
- Hrabia
- Asesor i Rejent
- Jankiel
- Wojski Hreczecha
- Maciej Dobrzyński



Wynotuj Najważniejsze Informacje O Podanych Bohaterach Utworukrótko I Zwięźle Sędzia Soplica Jacek Soplica Tadeusz Soplica Telimena Stolnik Horeszko Gerwazy Ręb class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Jacek Soplica (ksiądz Robak) - główna (fikcyjna) postać poematu epickiego Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Szlachcic litewski, przeciwnik rodu Horeszków, ojciec Tadeusza, ksiądz z zakonu bernardynów.

Sędzia – bohater Pana Tadeusza Adama Mickiewicza – jest starym kawalerem. Na podstawie jego wypowiedzi, wiemy, że kształcił się w jezuickiej szkole. Bohater wspomina również swoją służbę na dworze Wojewody. 

Tadeusz Soplica (pan Tadeusz) – postać literacka, tytułowy bohater poematu epickiego Pan Tadeusz (1834) Adama Mickiewicza; syn Jacka Soplicy, bratanek Sędziego, dziedzic Soplicowa. Młody, przystojny, zakochany w Zosi, 

Telimena – bohaterka Pana Tadeusza Adama Mickiewicza – jest opiekunką Zosi. 

STOLNIK HORESZKO - był magnatem, właścicielem licznych wsi, dóbr ziemskich i chłopów. W jego zamku odbywały się różne uczty, polowania, sejmy powiatowe i bale. 

Zosia jest córką Ewy Horeszkówny i niejakiego Kasztelana, 

Hrabia jest krewnym Horeszków i ma prawa do zamku. W cały sporze o posiadłość wykazuje postawę neutralną, czego nie akceptuje Gerwazy - klucznik i oddany sługa nieżyjącego Stolnika.

Spór dwóch zapalonych myśliwych, szczupłego, niskiego i mało ruchliwego Asesora z porywczym i nerwowym Rejentem dotyczy w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza dwóch chartów łowców: Sokoła i Kusego, a dokładniej – wyższości jednego z nich.

Jankiel – jeden z bohaterów eposu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Żyd stary i powszechnie znany z poczciwości, karczmarz.

Dobrzyński był dużym autorytetem dla środowiska szlacheckiego w swojej okolicy. Było tak ze względu na jego mądrość, głęboki patriotyzm oraz żołnierską przeszłość