Jakimi racjami kieruję się Antenor na radzie w "Odprawie Posłów Greckich"?​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Podkreśla, że Parys złamał prawo gościnności. ...Dzięki oddaniu Heleny będzie można uniknąć wojny, którą zapowiadają Grecy. ...Parys dba jedynie o własny interes, próbuje przekupić radę trojańską, mającą wpływ na decyzję o oddaniu Heleny.

Wyjaśnienie:

Trojańczyk Antenor, przez cały dramat przeciwny wojnie z Grekami, ostAntenor

– Trojańczyk, doradca królewski, który właściwie przez cały dramat reprezentuje postawę antywojenną;atecznie nawołuje swoich rodaków do bitwy.

Po drugiej stronie, w Troi Antenor wyraża swoje obawy związane z całą sytuacją. On już sobie zdaje sprawę z tego, że Grecy będą chcieli się zemścić. Aleksander (czyli Parys) chce jednak na nowo przekonać do siebie Trojan. Pragnie, aby stanęli po stronie jego i Heleny, dlatego rozsyła im kosztowne prezenty. Jakoś tak się układa, że takiego upominku nie dostaje Antenor. Uważa jednak, że nie można sprzedać spokoju i bezpieczeństwa całej Troi za kilka upominków. Antenor od samego początku jest przekonany, że trzeba oddać Helenę Grekom. Helena jest momentami traktowana jako niewygodny przedmiot, o który toczy się walka i handel między Grekami i Trojanami. Sama ma niewiele do powiedzenia. To tyle w temacie ówcześnie rozumianej równości płci.

Jeśli chodzi o konstrukcję utworu musisz wiedzieć, że składają się na nią stasimony oraz epejsodiony. Stasimon to pieśń wykonywana przez chór. Pieśni tego rodzaju stanowiły formę komentarza, oddzielały partie dialogowo-monologowe odgrywane przez aktorów - czyli elejsodiony.