Jak reaguje natura na kwaśne deszcze?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Drzewa i inne roślinę będą więdnąć

Odpowiedź:

Związki siarki i azotu dostają się do atmosfery poprzez naturalne procesy, jak erupcje wulkanów, rozkładająca się roślinność, czy wyładowania atmosferyczne. Niestety, natura jest odpowiedzialna za nieduże ilości tych związków. Za większość emisji odpowiedzialny jest człowiek.

Gdy spalamy paliwa kopalne, żeby otrzymać niezbędny dla nas prąd, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia. 2/3 dwutlenku siarki i 1/4 tlenków azotu w atmosferze jest emitowana przez elektrownie. Samochody, rafinerie i fabryki także mają w tym udział.

Związki siarki i azotu reagują z cząsteczkami wody zawartymi w powietrzu tworząc kwasy. Wiatr może przenosić te zanieczyszczenia na setki kilometrów, co powoduje, że jest to zmartwienie dla wszystkich, a nie tylko dla osób, które mieszkają w pobliżu źródeł emisji.

Skutki kwaśnych deszczów

Kwaśne deszcze mają wyniszczający wpływ na roślinność, wody powierzchniowe i glebę. Co za tym idzie, wpływają również na zwierzęta, w tym ludzi.

Kwaśne opady wchłaniane przez ziemię wypłukują aluminium zawarte w cząstkach gliny znajdujących się pod ziemią, które po tym przenikają do rzek i jezior. Im więcej kwaśnych opadów, tym więcej aluminium się uwalnia.

Niektóre zwierzęta są w stanie przeżyć w zakwaszonej wodzie z pewną ilością aluminium, ale nie wszystkie. Szczególnie wrażliwe są młode organizmy, które są bardziej delikatne niż dorosłe. Przykładowo, w wodzie z pH 5 większość ryb nie może się wykluć z ikry, a w niektórych jeziorach w ogóle nie ma ryb ze względu na niski poziom pH wody.

Nawet jeśli jakiś gatunek może żyć w zakwaszonej wodzie, to inne gatunki zwierząt, czy roślin, którymi się żywi mogą nie być w stanie przeżyć w takim środowisku, co spowoduje również ich wymarcie z braku pożywienia. W tym też gatunki nieżyjące w wodzie, jak np. ptaki.

MAM NADZEJE ZE POMOGLAM :))))