Scharakteryzuj 3 wybrane pierwiastki chemiczne
a) opisz budowe ich atomu
b) podaj konfigurację elektronową
c) podaj przykłady (wzory i nazwy) związków chemicznych w których dany pierwiastek chemiczny występuje
d) podaj przykłady reakcji chemicznych z udziałem tych pierwiastków
e) określ ich właściwosci wystepowanie i znaczenie
Pomoże ktoś?!
Fasttt!!
Dam najs!!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Wyjaśnienie:

1) Wodór

a) wodór - zbudowany jest z dodatnio naładowanego jądra – protonu, wokół którego krąży ujemnie naładowany elektron. Cząstki te przyciągają się wzajemnie siłami zgodnymi z prawem Coulomba. (Prawo Coulomba mówi, że siła wzajemnego oddziaływania dwóch punktowych ładunków elektrycznych jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi)

b) Konfiguracja elektronowa wodoru:

Powłoki: K1

Podpowłoki: 1s1

c) np. H20 - woda, która jest zbudowana z dwóch atomów wodoru

d) Reakcja otrzymywania wodoru:

2H2O -> 2H2 + O2

e) Właściwości wodoru:

- jest to niemetal z bloku energetycznego s układu okresowego

- jego liczba atomowa wynosi 1

- ma najmniejszą masę atomową w całym układzie okresowym, wynoszącą 1,00794 u (unit)

Występowanie wodoru:

- skały

- złoża gazu ziemnego

- gazy wulkaniczne

- powietrze

Zastosowanie wodoru:

Wodór stosuje się w palnikach do cięcia, lutowania, spawania metali. Gaz ten jest wykorzystywany również jako paliwo w ogniwach wodorowych, silnikach spalinowych a także w silnikach odrzutowych. Wodór dodatkowo znalazł niegdyś zastosowanie do napełniania balonów oraz sterowców.

2)  Magnez

a) Magnez posiada 3 powłoki elektronowe . Na ostatniej powłoce posiada 2 elektrony walencyjne. W jądrze znajduje się 12 protonów i 12 neutronów. Łącznie na powłokach znajduje się 12 elektronów.

b) Powłoki: K2L8N2

Podpowłoki: 1s2 2s2 2p6 3s2 , można również zapisać jako: [Ne] 3s2

c) wodorotlenek magnezu:  Mg(OH)2

d) Otrzymywanie tlenku magnezu:

2Mg + O2 → 2MgO.

e)Właściwości magnezu:

- Magnez jest srebrzystobiałym metalem, który staje się kowalny w wysokiej temperaturze

- dość łatwo utlenia się na powietrzu

- Powoli reaguje z gorącą wodą (> 70 °C), tworząc wodorotlenek magnezu

Występowanie magnezu:

Magnez jest jednym z najpospolitszych pierwiastków, występuje w skorupie ziemskiej w ilości 2,74% pod postacią minerałów: dolomitu, magnezytu, kizerytu, biszofitu, karnalitu, kainitu i szenitu. W wodzie morskiej występuje w ilości około 0,12%, w postaci roztworu soli Mg2+ . Nie występuje w postaci pierwiastkowej.

Zastosowanie magnezu:

Magnez metaliczny wykorzystuje się w chemii organicznej do otrzymywania związków Grignarda, oraz w postaci prętów do ochrony przed korozją pojemnościowych podgrzewaczy wody, wykonanych ze stali (anoda magnezowa montowana wewnątrz zbiornika).

3) Wapń

a) Atom wapnia posiada 20 elektronów, z których 18 tworzą rdzeń atomowy i 2 umieszczone na orbitalu 4s są elektronami walencyjnymi mogącymi brać udział w tworzeniu wiązań chemicznych- atom wapnia może być kationem. Atom wapnia ma promień około 180pm

b) Powłoki: K2L8N10

Podpowłoki: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 ,  można zapisać również jako

[Ar] 4s2

c) Tlenek magnezu: MgO

d) Otrzymywanie tlenku wapnia:   CaCO3 → CaO + CO2.

e) Właściwości wapnia:

Wapń w odpowiednim stężeniu powoduje, że mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Właściwe stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój. Wiadomo, że niedobór wapnia szkodzi, ale jego nadmiar też jest niebezpieczny.

Występowanie wapnia:

Wapń występuje w górnych warstwach Ziemi w ilości 3,54%. Główne minerały i skały to kalcyt, aragonit, marmury, kreda, wapienie, gips, anhydryt, dolomit, fluoryt, apatyt oraz wiele krzemianów.

Zastosowanie wapnia:

Metaliczny wapń ma ograniczone zastosowanie jako środek zabezpieczający przed utlenieniem, np. przy produkcji miedzi, stali i niklu, z których usuwa jednocześnie siarkę. Służy też do oczyszczania i osuszania ropy, benzyny, alkoholi, gazów szlachetnych i in. Używany jest także do redukcji tlenków uranu, toru, metali ziem rzadkich i in. do postaci metalicznej.