Odpowiedź i wyjaśnienie:
Zad.11
x = pierwsza liczba
2x = x + 18 = druga liczba
Rozwiązuje równanie:
2x = x + 18
2x - x = 18
x = 18
x = 18
18 = pierwsza liczba
2x = x + 18
2 * 18 = 18 + 18
36 = 36
36 = druga liczba
Odp : pierwsza liczba to 18 ,a druga to 36.
Zad.2
Super zagadka.
x = cena jabłek
2x = cena winogron
9 zł = łączna cena za kilogram jabłek i kilogram winogron
Układam równanie:
x + 2x = 9
3x = 9 /:3
x = 3
x = 3
3 zł = cena jabłek
2x = 2 * 3 = 6
6 zł = cena winogron
Odp : jabłka kosztują 3 zł , a winogrona kosztują 6 zł.