11.0 pewnych dwóch liczbach wiadomo, że jedna z nich jest 2 razy większa niż druga i jednocześnie jest od niej o 18 większa. Znajdź obie liczby. 12-14 1240 super \r LAD zagadka Winogrona są dwa razy droż- sze niż jabłka. Za jeden kilo- gram winogron i jeden kilo- gram jabłek Basia zapłaciła 9 zł. Ile kosztują jabłka, a ile - winogrona? 22​

110 Pewnych Dwóch Liczbach Wiadomo Że Jedna Z Nich Jest 2 Razy Większa Niż Druga I Jednocześnie Jest Od Niej O 18 Większa Znajdź Obie Liczby 1214 1240 Super R L class=

Odpowiedź :

Odpowiedź i wyjaśnienie:

Zad.11

x = pierwsza liczba

2x = x + 18 = druga liczba

Rozwiązuje równanie:

2x = x + 18

2x - x = 18

x = 18

x = 18

18 = pierwsza liczba

2x = x + 18

2 * 18 = 18 + 18

36 = 36

36 = druga liczba

Odp : pierwsza liczba to 18 ,a druga to 36.

Zad.2

Super zagadka.

x = cena jabłek

2x = cena winogron

9 zł = łączna cena za kilogram jabłek i kilogram winogron

Układam równanie:

x + 2x = 9

3x = 9 /:3

x = 3

x = 3

3 zł = cena jabłek

2x = 2 * 3 = 6

6 zł = cena winogron

Odp : jabłka kosztują 3 zł , a winogrona kosztują 6 zł.