Odpowiedź:
a)
3/4 kg kosztuje 28 zł
1 /4 kg to 3 razy mniej niż 3/4 kg i kosztuje 3 razy mniej, czyli 28:3=28/3 zł
1 kg to 4*1/4 kg , czyli 1 kg kosztuje 4*28/3 112/3=37,33 zł
lub tak: 1 kg kosztuje : 28:3/4=28*4/3=112/3=37,33zł
b)
1 i 4/5 kg= 9/5 kg i to kosztuje 54 zł
1 kg kosztuje 54: 9/5=54*5/9=30 zł
Szczegółowe wyjaśnienie: