BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZ
co to jest: społeczeństwo, grupa społeczna, rodzina, socjalizacja, normy społeczne, edukacja, budżet, rola społeczna, konflikt, komunikacja,

2. dlaczego człowiek jest istotą społeczna.

3. Co to są role społeczne i dlaczego je przyjmujemy.

4. Autoprezentacja – podaj przykłady co ma wpływ na kształtowanie naszego wizerunku (odbiór nas przez innych).

5. Sposoby porozumiewania się i ich rodzaje (werbalna, niewerbalna)

6. Na czym polega umiejętność wystąpień publicznych – dyskusja, debata.

7. Rodzaje konfliktów społecznych– przykłady zachowań jakie przyjmujemy i sposoby ich rozwiązywania.

8. Podział grup społecznych i ich rodzaje

9. Funkcje rodziny – wymienić i ich krótka charakterystyka.

10. Podział norm społecznych.

11. Funkcje edukacji - wymien i podaj przykłady.

12. Jak tworzymy budżet domowy – podaj przykłady przychodów i wydatków.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Społeczeństwo-zbiorowość ludzka pozostająca w określonych stosunkach międzyludzkich które wynikają z uczestnictwa w procesach gospodarczych i kulturalnych np. społeczeństwo kapitalistyczne specjalistyczne itp.

Grupa społeczna-ludzie których łączą silne więzi społeczne nie każda zbiorowość będzie jednak grupą, lecz każda grupa jest zbiorowością.

Rodzina-to według najbardziej popularnych definicji grupa osób powiązanych ze sobą dzięki pokrewieństwu lub powinowactwu.

Socjalizacja-to proces rozwoju społecznego człowieka, polegający na jego uspołecznienie czyli kształtowaniu jego osobowości przekazywaniu systemu wartości norm i wzorów zachowań obowiązujących w społeczeństwie.

Norma społeczna-w znaczeniu potocznym to uznany za obowiązujące właściwy sposób zachowania i postępowania jednostki w grupie.

Edukacja-wirtualna rzeczywistość przez ostatnie lata głównie kojarzona była gamingiem i szeroko rozumianą rozrywką.

Budżet-test plany finansowym obejmującą dochody i wydatki oraz przychody i rozchody na dany rok kalendarzowy.

Rola społeczna-zestaw praw i obowiązków przepisanych określonej pozycji społecznej i wiążących każdego, ktoś tę pozycję zajmują bez względu na cechy osobiste.

Konflikt-to zjawisko powszechne nieuchronnie związane z życiem społecznym. Pojęcie konfliktu można rozpatrywać w różnych aspektach np. jako proces w którym jednostka dąży do osiągnięcia własnych celów przez wyeliminowanie.

Komunikacja-to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę.

Odpowiedź:

Społeczeństwo to zorganizowana zbiorowość zamieszkująca określone terytorium np. kraju, którą łączą więzi wynikające ze wspólnego udziału w wielu dziedzinach życia.

Grupa społeczna nazywamy zbiorowość co najmniej trzech osób połączonych więziami, które wynikają np. że wspólnego działania w określonym celu.

Rodzina to podstawowa grupa społeczna, do której człowiek należy od chwili narodzin. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa.

Socjalizacja polega na przyswajaniu przez człowieka w wyniku wychowania i oddziaływania społecznego wartości, postaw i wzorów zachowań.

Normy społeczne to zasady i wzorce zachowań obowiązujące w danym społeczeństwie. Pozwalają one właściwie organizować życie społeczne i chronić istotne dla człowieka wartości.

Budżet to plan dochodów i wydatków przewidywanych w określonym czasie.

Rola społeczna określamy pełnienie przez człowieka pewnych funkcji w społeczeństwie. W trakcie socjalizacji każdy uczy się konkretnych ról oraz poznaje związane z nim wymogi, prawa, zakazy i nakazy.

Wyjaśnienie:

Później dokończę resztę