Odpowiedź :
Mamy bardzo łatwą do zapamiętania i łatwą do zastosowania zasadę!
Aby określić, czy napisać czasownik z -тся czy -ться, zastanów się, na jakie pytanie odpowiada ten czasownik - "что делать?" lub „что делает?” Jeśli w pytaniu jest miękki znak (ь), to jest on również w czasowniku.
Na przykład, musisz napisać słowo "podoba się". Pytamy siebie, na które pytanie odpowiada słowo нравится. Нравится - что делает? (nie mamy tu miękkiego znaku), więc poprawnie będzie нравится.
Lub inny przykad, chcesz napisać słówko "śmiać się". Pytamy siebie na które pytanie odpowiada słowo смеяться. Смеяться - что делать? (mamy tutaj miękki znak), więc poprawnie będzie смеяться.
__________________________________________________________
Także rozumiem, że możesz nie odczuwać tej różnicy lub nie będziesz wiedzieć jakiego pytania lepiej użyć, zawsze możesz sprawdzić sobie w słowniczku.
Tutaj masz kilka stron internetowych do sprawdzania pisowni: https://bugaga.net.ru/orfografija/, https://text.ru/spelling, https://advego.com/text/.
__________________________________________________________
Mamy też inną zasadę, bardziej formalną. Nieokreślona forma czasownika (bezokolicznik) odpowiada na pytania: что делать? что сделать? dlatego wszystkie czasowniki w formie nieokreślonej są pisane z -ться.
Jeśli czasownik odpowiada na pytania: что делает? что сделает? что делают? что сделают?, co oznacza, że jest on w trzeciej osobie i jest napisany bez miękkiego znaku, dlatego wszystkie czasowniki trzeciej osoby są pisane z -тся.