Odpowiedź :
Odpowiedź:
Obserwacja stalowych gwoździ umieszczonych przez kilka dni na szalkach Petriego w różnych substancjach prowadzi do nastepujących wniosków:
1 szalka : gwóźdź umieszczony w czystej wodzie uległ korozji czyli pokrył się warstwą rdzy,o czym świadczy nalot na gwoździu i brązowe zabarwienie wody. Sam proces przebiega powoli w wyniku reakcji utleniania i redukcji ,które zachodzą na wilgotnej powierzchni gwoździa.
2 szalka: gwóźdź umieszczony w roztworze soli kamiennej ulega szybciej korozji elektrochemicznej niż ten umieszczony tylko w czystej wodzie. Dzieje się tak dlatego ,ponieważ sól jest czynnikiem przyspieszającym korozję.Roztwór NaCl ulega dysocjacji,co powoduje zwiększenie przewodnictwa elektrycznego a tym samym przyspieszenie korozji. .Gwoźdź w wyniku reakcji redoks pokrywa się rdzą czyli brunatnobrązowym nalotem,który jest mieszaniną tlenków,wodorotlenków i węglanów żelaza.
3 szalka: gwóźdź w szalce z olejem ,nie ulega żadnej zmianie,korozja nie zachodzi ,nie zachodzą żadne reakcje elektrochemiczne.
4 szalka: gwoździe umieszczone na szalce nie ulegają korozji,ale po dłuższym czasie ulegają działaniu tlenu z powietrza czyli utlenianiu i pokrywają się drobnymi pęcherzykami tlenku żelaza..