Odpowiedź :
Odpowiedź:
Dwiema głównymi stronami w tej wojnie były Stany Zjednoczone i Japonia. Była ona spowodowana ekspansywną polityką Japonii. Konflikt ten jest zaliczany do II Wojny Światowej. Za początek powszechnie uznaje się atak japońskich sił powietrznych na amerykańską bazę na Hawajach - Pearl Harbor w grudniu 1941, ale niektórzy dopatrują się początków wcześniej: wojna domowa w Chinach trwała już od 1927 r. W 1931 roku Japonia przejęła kontrolę nad Mandżurią, tworząc z niej marionetkowe cesarstwo przemianowane na Manshū-koku (Mandżukuo). Wybuch II wojny chińsko-japońskiej w 1937 roku rozpoczął podbój Chin, w czasie którego Japończycy zajęli wszystkie duże chińskie miasta portowe, a także znaczną część obszaru wewnątrz tego państwa. Japończycy dokonywali licznych zbrodni wojennych uzasadnianych kodeksem honorowym samurajów - bushido. Jednym z najbardziej jaskrawych była masakra w Nankinie. Japończycy traktowali jeńców bardzo źle, zaś sami walczyli do śmierci. Liczba jeńców japońskich, którzy trafili do niewoli aliantów jest wręcz symboliczna.
Walka toczyła się na różnych wyspach na całym Oceanie Spokojnym. Za punkt zwrotny uznaje się bitwę o Midway. Wtedy to Amerykanie przejęli inicjatywę i taktyką "żabich skoków" zajmowali kolejne wyspy Japonii, aż po Okinawę. Wojnę zakończyło zrzucenie bomba atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, a Japonia skapitulowała 15 sierpnia 1945r.
Kluczową rolę odgrywała marynarka wojenna i lotnictwo, dzięki którym można było przerzucać wojska na morzu. Bardzo ważny był także desant, a specyfika tropikalnych wysp sprawiała, że wojska pancerne były wręcz symboliczne, a ważniejsza rolę na lądzie odgrywała piechota i lekkie wozy pancerne.
Wyjaśnienie: