Odpowiedź :
Wielkość fizyczna
Wielkości fizyczne służą do ilościowego opisu zjawisk i cech ciał. Wielkości fizyczne to np. masa, prędkość, czas.
Wartości wielkości fizycznych należy podawać z ich jednostkami.
Jednostkę można zapisać z przedrostkiem oznaczającym jej wielokrotność lub podwielokrotność.
Główne jednostki wielkości fizycznych są spisane w układzie SI.
Rozróżnia się wielkości wektorowe opisywane za pomocą wartości, kierunku, zwrotu i ewentualnie punktu przyłożenia oraz wielkości skalarne opisywane tylko za pomocą wartości.
Wielkości Jednostki Symbol jednostki
Długość -> metr m
Masa -> kilogram kg
Czas -> sekunda s
Natężenie prądu elektrycznego -> amper A
Prędkość -> kilometry / godzinę V
1. Praca mechaniczna
Jeżeli na ciało działamy pewną siłą i siła ta powoduje przesunięcie ciała to mówimy, że została wykonana praca mechaniczna.
Jeżeli kierunki siły i przesunięcia są takie same, to pracę W obliczamy mnożąc wartość siły F przez wartość przesunięcia (w ruchu prostoliniowym przez drogę s).
W=F⋅s
Jeżeli kierunek siły jest prostopadły do kierunku przesunięcia lub przesunięcie wcale nie nastąpiło, to praca tej siły jest równa zero np. niosąc plecak do szkoły nie wykonujemy pracy (bo przesuwamy się w poziomie a na plecak działa siła w kierunku pionowym, przeciwdziałając sile grawitacji). Podnosząc plecak do góry wykonujemy pracę.
Jednostką pracy jest 1 dżul (1 J). Jeden dżul to praca wykonana przez siłę o wartości 1 N przy przesunięciu punktu przyłożenia siły o 1 m w kierunku równoległym do kierunku działania siły.
1 J = 1 N ⋅ 1 m
2. Moc
Moc określa pracę wykonaną w ciągu jednostki czasu (1 sekundy). Możemy też bardziej ogólnie powiedzieć, że moc jest szybkością zmiany jednej formy energii na drugą.
Wzór na moc:
Moc P obliczmy dzieląc pracę przez czas, w którym ta praca została wykonana: P = W / t, gdzie P – to moc, W – praca, t – czas.
P= W / t
Jednostką mocy jest 1 wat ( 1 W ). Urządzenie ma moc 1 wata, jeżeli wykonuje pracę 1 dżula w ciągu 1 sekundy.
Ciało posiada energię wtedy, gdy jest zdolne do wykonania pracy. Energię wyrażamy w tych samych jednostkach co pracę.
3. Energia kinetyczna
Energię kinetyczną posiada ciało będące w ruchu względem wybranego przez nas układu odniesienia.
4. Energia potencjalna grawitacji
Energię potencjalną grawitacji posiada ciało, które znajduje się na pewnej wysokości względem wybranego przez nas poziomu odniesienia.
5. Energia potencjalna sprężystości
Energię potencjalną sprężystości posiada ciało, które zostało odkształcone i samorzutnie powróci do swojego pierwotnego stanu np. naciągnięta gumka, rozciągnięta sprężyna, napięty łuk.
Doczepiam ci jeszcze plik w Wordzie gdzie masz linki do fajnych stron gdzie też fajnie jest to wytłumaczone i szczegółowo opisane ;) uczyłam się z tego i zdałam na spokojnie także polecam <3