Odpowiedź :
W szczególnie krzywdzący sposób zostali potraktowani:
- Saksończycy, którym odebrano ogromną część ich państwa. Poparli oni Napoleona, ale nie byli jedyni - nawet Francji nie ukarano tak surowo, jak Saksonię. Król Prus złożył nawet pomysł likwidacji Saksonii, na co na szczęście nie zgodziły się inne państwa.
- Belgowie - ich roszczenia niepodległościowe zostały całkowicie pominięte. Nie utworzono niepodległego państwa belgijskiego, a Belgów połączono z Holandią, co skończyło się w 1830 roku powstaniem.
- Polaków, którym co prawda stworzono państwo, ale pod władzą dynastii Romanowów, która w Polsce była obcą dynastią. Carowie coraz bardziej ograniczali konstytucję, swobody i autonomię oraz nie liczyli się ze zdaniem Sejmu polskiego.
- Włochów, którym nie utworzono jednego państwa włoskiego, a utrzymano rozbicie Włoch. Włosi szczególnie nienawidzili Austriaków, którzy rządzili sporą częścią ich Półwyspu Apenińskiego.
- Norwegów, których przyłączono do Królestwa Szwecji rządzonego przez dawnego stronnika Napoleona, Bernadotte'a, który został królem Szwecji.
Myślę, że właśnie te narody najbardziej ucierpiały przez decyzje kongresu wiedeńskiego. Nie da się jednak poprzez decyzje administracyjne i polityczne zniszczyć ambicji niepodległościowych narodów. Warto zadać pytanie, dlaczego tak surowo potraktowano Saksończyków, a Francuzi dołączyli do grona zwycięzców na kongresie wiedeńskim. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ale skoro nawet myślano o całkowitej likwidacji Saksonii, to po prostu właśnie ją obciążono odpowiedzialnością za wojny napoleońskie. Z drugiej strony dawni stronnicy Napoleona, jak wspomniany nowy król Szwecji, Karol XIV Jan, teraz cieszyli się władzą i nowym porządkiem politycznym, który zapewniał im pozycję.