Podróż- poszukiwanie siebie czy odkrywanie świata? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu tekstu Josepha Conrada "Jądro Ciemności " oraz wybranych teksów kultury.

Podróż Poszukiwanie Siebie Czy Odkrywanie Świata Rozważ Problem Odwołując Się Do Fragmentu Tekstu Josepha Conrada Jądro Ciemności Oraz Wybranych Teksów Kultury class=

Odpowiedź :

         Podróżowanie może być rozumiane na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dosłowna, która wiąże się z przemieszczaniem się. Człowiek  jest istotą zmienną, która lubi odkrywać i poznawać nowe rzeczy, nowe zjawiska, jest to po części wpisane w jego naturę. Czasem jednak podróże oznaczają coś więcej niż samo odkrywanie. Drugą płaszczyznę stanowi wędrówka w głąb siebie. Oznacz to, że człowiek dzięki podróży, często nawet nieświadomie, poznaje sam siebie. Odkrywa prawdę albo zdaje sobie sprawę z rzeczy, o których wcześniej nie miał pojęcia. Jednym słowem podróż to nie tylko odkrywanie świata ale i też czas, kiedy poszukujemy siebie samego.

         Człowiek podróżujący po świecie uczy się życia, zdobywa doświadczenie, które wpływa na jego poglądy i wyznawany system wartości. Zaczyna inaczej postrzegać  otaczający  go świat, ponieważ poznaje jaki jest w rzeczywistości. Postacią, dla której wyprawa była zarówno spełnieniem marzeń, ale i momentem poznania siebie był Marlow z “Jądra ciemności” autorstwa Josepha Conrada. W przytoczonym fragmencie opowiada o genezie jego wyprawy do Afryki. Bohater wspomina, że ta wyprawa była czymś więcej niż samą podróżą. “Był to najdalszy punkt…”. Opowiada, że od dziecięcych lat miał zamiłowanie do map. Wyznaczał sobie cele podróży, które chciałby osiągnąć. Tak właśnie było z wyprawą do Afryki. Wyprawa ta była dla bohatera podróżą do „jądra ciemności”, do początku cywilizacji. Bardzo szokujące jest dla Marlowa było dostrzeżenie konsekwencji działań kolonizatorów dla rdzennych mieszkańców Afryki, uważał, że Murzyni zasadniczo niczym się nie różnią od niego. Poznanie wielu ludzi, przeżycie wiele wyzwań były dla bohatera zupełnie nowym doświadczaniem, które ukształtowały jego światopogląd i pomogły w poznaniu siebie.

         Człowiek podczas podróżowania poznaje rzeczywistość, ma wówczas styczność z różnymi doświadczeniami, które mogą wpływać na kształtowanie zdania jednostki. Człowiek uświadamia sobie wiele rzeczy, zaczyna patrzeć na nie zupełnie pod innym kątem. W dramacie Juliusza Słowackiego pt.”Kordian” tytułowy bohater w odbywał podróż po Europie. W każdym z odwiedzonych miejsc zderzał się z okrutną rzeczywistością. Na samym początku odwiedza Londyn, gdzie podziwia piękno James Park. Spotyka tam dozorcę, dzięki któremu uświadamia sobie, że świat polityki i demokracji jest rządzony przez pieniądz. Następnie na skale w Dover stwierdza że świat realny jest brutalny, pozbawiony wspaniałości, która obecna jest tylko w świecie poezji. We Włoszech Kordian rozczarowuje się miłością, ponieważ zauważa, że ludzie kierują się tylko pieniędzmi, które inni posiadają. Zdaje sobie sprawę, że ludzie to zwykli materialiści. Dopiero na górze Mont Blanc odnajduje cel i sens istnienia. Odkrył, że najważniejszą idą jest poświęcenia się dla narodu. Kordian dzięki tej podróży zdobył życiowe doświadczenie, ale też odkrył w sobie wielką miłość do ojczyzny, dla której będzie walczył, by wyrwała się spod władzy cara. 

         Podróż potrafi również oczyścić człowieka z wszelkiego zła. Taką podróż odbył Dante w utworze “ Boska Komedia” autorstwa Dantego Alighieri. Głównym motywem tekstu jest nawrócenie bohatera. Poznajemy go na początku jako człowieka zagubionego, żyjącego w grzechu, od którego udaje mu się ostatecznie uwolnić dzięki wędrówce przez Piekło, Czyściec i Niebo. W piekle i czyśćcu poznaje historie dusz i ich grzechy, za które trafiły do danego miejsca. W raju natomiast  spotyka zbawione dusze, poznaje prawdy wiary oraz największe boskie cnoty. Daje mu to dużo do myślenia.  Dante uważnie słucha , przyjmuje uwagi od  Wergiliusza i  Beatrice, którzy go prowadzą przez poszczególne etapy wędrówki. Dusza bohatera ostatecznie zostaje uwolniona od grzechu i staje się doskonała.

         Podróże są ważną rzeczą w życiu człowieka i nie polegają tylko na zwiedzaniu pięknych miejsc. Mogą mieć zupełnie inne, głębsze znaczenie. Dzięki podróżowaniu możemy poznawać zarówno prawdy o świecie, jak i te o samym sobie. Wędrówka może przyczynić się do poznania własnego wnętrza, oraz uświadomienia sobie pewnych kwestii związanych z otaczającą nas rzeczywistością, tak jak miało to miejsce w Malowa z „Jądra Ciemności”. Podróż może przyczynić się do  odnalezienia sensu i cel życia tak jak udało się to Kordianowi. Dla innych podróż może okazać się drogą oczyszczenia, która zmienia patrzenie na świat i doprowadza do przemiany duchowej, tak jak w przypadku Dantego.