Ta organizacja została stworzona w czasie trwania 2 wojny światowej, a dokładnie w 25 października 1945 roku (w Nowym Jorku).
Teraz napisze jej historie:
Więc tak, pierwsze dokumenty które zapowiadały utworzenie tej organizacji były uznawane za Karte Atlantycką - (ośmiopunktowa deklaracja podpisana 14 sierpnia 1941 roku przez Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta na pokładzie okrętu HMS „Prince of Wales”, kotwiczącego u wybrzeży Nowej Fundlandii na Oceanie Atlantyckim (stąd nazwa). Określała cele polityki Wielkiej Brytanii i USA w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz zasady powojennych stosunków międzynarodowych.)podpisana 14 sierpnia 1941 roku. Następnie podpisano kolejny dokument zwany jako ''Deklaracja Narodów Zjednoczonych'', tak zwana Deklaracja waszyngtońska, która została podpisana przez przedstawicieli 26 państw w tym oczywiście Polski, w Waszyngtonie 1 stycznia 1942 roku. W roku 1943 odbyła się konferencja w Teheranie, tam zapadła kolejna decyzja. Głównym Właścicielem tej decyzji był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, a nazwę zaproponował sam premier Wielkiej Brytanii. Od sierpnia do października 1944 roku przedstawiciele Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, USA oraz ZSRR przebywali w Dumbarton Oaks w Waszyngtonie, gdzie przedyskutowano zakres, cele i sposoby działania nowej organizacji. W roku 1945 25 kwietnia rozpoczęto pierwszą konferencję tej oto organizacji w której uczestniczyło aż 50 państw z całego świata (pierwszych członków organizacji). Rocznica wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych – 24 października 1945 roku – jest obchodzona jako Dzień Narodów Zjednoczonych od 1948 roku. Pierwsza sesja Zgromadzenia Ogólnego rozpoczęła się 10 stycznia 1946 r. w Londynie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 51 państw.
Cele organizacji ONZ:
1. Rozwiązywanie konkretnych problemów międzynarodowych gospodarczych, społecznych, kulturowych, humanitarnych czy dotyczących praw człowieka na zasadzie współpracy międzynarodowej.
2. Stanowienie ośrodka uzgadniania działań narodów w imię wspólnych celów.
3. Utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa za pomocą zbiorowych i pokojowych wysiłków.
Zasady członkostwa :
* suwerenna równość wszystkich członków
* wykonywanie w dobrej wierze zobowiązań zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych
* rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi
* powstrzymanie się od groźby użycia siły lub użycia jej w sposób nieuzgodniony z celami ONZ
* okazywanie wszelkiej pomocy ONZ w każdej akcji podjętej zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, jako środka zapobiegawczego lub przymusu
* nieingerowanie ONZ w sprawy, które należą do kompetencji wewnętrznych państwa
* wpływanie na państwa, które nie są członkami ONZ, aby postępowały zgodnie z jej zasadami w stopniu koniecznym do utrzymania bezpieczeństwa i pokoju
Myślę że coś pomogłem, albo naprowadziłęm do poprawnej odpowiedzi :) Pozdro